Reklama
Reklama

W trakcie koszenia nadwarciańskich brzegów uszkodzono nowe kosze gabionowe. Po kilku tygodniach mają zostać naprawione

fot. LP
fot. LP

O problemie pisaliśmy już w sierpniu.

Latem o sprawie poinformował nas Czytelnik. Zauważył, że na zachodnim brzegu Warty, przy rzece, można się skaleczyć o metalowe elementy tworzące kosze gabionowe. Uszkodzenia powstały w wyniku koszenia zarośli rosnących nad Wartą. Już w sierpniu poinformowaliśmy Wody Polski, a te wyjaśniły nam, że wykonawca prac ma zabezpieczyć teren, by nikomu nic się nie stało.

Owe zabezpieczenie polegało na oznakowaniu ostrych, metalowych elementów czerwoną taśmą. Teraz, po kilku tygodniach, wykonawca w końcu weźmie się za naprawę uszkodzonych elementów. - Do naprawy koszy gabionowych musi być użyty materiał o założonych parametrach, zgodnych z wymaganiami określonymi w projekcie i użytych do wykonania umocnień. Wykonawca przedstawił nam do akceptacji karty materiałowe i atesty zamówionych materiałów. Zostały one przez nas zaakceptowane - wyjaśnia Beata Zoła z Wód Polskich. - Wykonawca zadeklarował rozpoczęcie prac naprawczych od 5 października. Prace będą wykonywane pod nadzorem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Poznaniu - dodaje.

Przypomnijmy, że duża inwestycja polegająca na wymianie betonowych brzegów Warty na te z koszy gabionowych objęła odcinek rzeki pomiędzy mostem Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny. Zmieniły się brzegi po dwóch stronach Warty. Zamiast betonu pojawiły się na nich kosze i materace gabionowe wypełnione kamieniami i humusem, które zostały pokryte zielenią. Miasto realizowało inwestycję we współpracy z Wodami Polskimi. Koszt to ponad 30 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 85%.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
35.59 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro