Reklama

Przeszukują lasy pod Poznaniem. Podano szczegóły

fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN / FB
fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN / FB

Wiadomo, że to zaplanowane prace.

O swoich działaniach informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak przekazano rozpoczął się I etap prac poszukiwawczych w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, w gminie Dopiewo. "Celem badań jest odnalezienie nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1942, głównie więźniów Fortu VII. W 1944 r. w ramach Akcji 1005, Niemcy rozkopali groby i spalili ciała. Według zeznań świadków, nie zniszczono wszystkich mogił" - czytamy w mediach społecznościowych.

Prace poszukiwawcze częściowo zostały przeprowadzone po zakończeniu wojny. Jak podkreślono, wówczas oznaczono i upamiętniono 9 mogił tworząc: Kwaterę Duchownych, Kwaterę Studentów Uczelni Poznańskich oraz Kwaterę Siedmiu Grobów. "W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że brakuje upamiętnienia co najmniej dziewięciu mogił. Do tegorocznych badań wytypowano m.in. obszary w rejonie Kwatery Siedmiu Grobów" - czytamy.

Prace mają trwać do 13 października. W tym czasie przebadany zostanie teren o powierzchni ok 35 arów.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro