Reklama

Niezwykły mapping w centrum miasta. Spektakl każdy może zobaczyć za darmo

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Wydarzenie odbędzie się już w piątek wieczorem na placu Kolegiackim.

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać. Jego życie i odkrycia będzie można lepiej poznać podczas mappingu "Co widział Paweł Edmund Strzelecki?" na fasadzie urzędu miasta przy pl. Kolegiackim w ten piątek, o godz. 19:30.

Wydarzenie organizowane jest przez Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

"Spektakl, na który złożą się wykonywane na żywo mapping i muzyka, będzie przede wszystkim refleksją nad pięcioletnim pobytem badacza w Australii, w czasie którego dokonał niezwykłych odkryć i zyskał ogromny szacunek rdzennych mieszkańców tej ziemi. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do podróży Strzeleckiego, tych, którzy chcą usłyszeć jego głos i tych, którzy pragną sami poczuć się jak odkrywcy" - informują przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Mapping poprzedzi msza święta o godzinie 16:00 oraz koncert organowy o godzinie 16:40 w kościele pw. św. Wojciecha. Z kolei o godz. 17:00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Strzeleckiemu na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan oraz obejrzeć wystawę poświęconą życiu Strzeleckiego.

Wcześniej, od godz. 9:00, odbędą się uroczystości na Głuszynie, gdzie urodził się Strzelecki. "Pod tablicą upamiętniającą odkrywcę złożone zostaną kwiaty, w kościele św. Jakuba Większego Apostoła odbędzie się msza święta, w SP 53 młodzież szkolna zaprezentuje program artystyczny" - zapowiadają miejscy urzędnicy. To nie wszystko - 4 października w Domu Polonii odbędzie się uroczystość związana z obraniem przez tę instytucję słynnego podróżnika na patrona. Dzień później Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprosi na konferencję naukową dotyczącą podróżnika i odkrywcy.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, dziś będącą częścią Poznania. Był on wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Podróż Pawła Edmunda Strzeleckiego dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań. Odkrywca zmarł w 1873 roku, został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
71.70 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro