Reklama

Poznań najlepszym miastem w Polsce!

Poznań jest najlepszym do życia miastem w Polsce - tak wynika z rankingu przeprowadzonego przez dziennikarzy "Przekroju". Nasze miasto pokonało takie ośrodki jak Kraków, Wrocław, czy Warszawa. To oznacza, że stolica Wielkopolski jest ośrodkiem, które jest najbardziej przyjazne obywatelowi i oferuje mu najlepsze warunki do życia i rozwoju.

Dziennikarze Przekroju do badania zakwalifikowali dwadzieścia sześć miast. Były to miasta, które mają powyżej 175 tysięcy mieszkańców lub takie, w których znajdują się ośrodki województw. Kryteria, które wzięto pod uwagę podczas realizacji konkursu były bardzo różnorodne. Miasta zostały ocenione w dwudziestu czterech kategoriach. Każdej, została przypisana odpowiednia wartość punktowa. Najważniejszym kryterium był średni dochód na jednego członka rodziny oraz poziom bezrobocia. Ważnym czynnikiem dla dziennikarzy były także ceny nieruchomości oraz średnia cena zużycia metra sześciennego wody, co pokazuje koszty życia w danym mieście.

Dziennikarze mieli na uwadze zarówno rozwój regionu, jego infrastruktury, jak i inwestycje, które są w miastach realizowane. Sprawdzali także prace Urzędów Miasta i prowadzoną politykę przez prezydentów. Swoją uwagę skupiali też nasprawach, które dotyczą bezpośrednio mieszkańców danych ośrodków miejskich. Była tom.in. liczba przeznaczonych dla mieszkańców miejsc w publicznych środkach komunikacji, liczba ścieżek rowerowych, dostęp do świadczeń medycznych czy długość oczekiwania na rozpatrzenie spraw sądowych. Pod lupą znalazły się również; dostępność do kin, teatrów, basenów czy lodowisk. Ważnym kryterium była także powierzchnia terenów zielonych w mieście.


Wszystkie kryteria spełnia najlepiej Poznań. Nasze miasto zdobyło w sumie 395 punktów. Rzeszów, który znalazł się na drugim miejscu uzyskał 384 punkty. Kolejne miejsca zajął Kraków - 379 pkt) oraz Wrocław (373 pkt). Na ostatnim miejscu w rankingu znalazł się Radom z liczbą punktów 209. Nie należy jednak spoczywać na laurach. To, że Poznań znalazł się na pierwszym miejscu, nie oznacza, że jest miastem idealnym. W rankingu nie zdobył nawet ¾ możliwych punktów. Starczyło jednak, żeby zostać usytuowanym na szczycie listy.


Ponadto, "Przekrój" podaje, że w badaniu z 2008 roku przeprowadzonym przez CBOS w wybranych ośrodkach, na temat zadowolenia z życia w swoich miastach, najwięcej "szczęśliwych" znalazło się w Poznaniu (25,1%). Na drugim miejscu znaleźli się mieszkańcy Warszawy (19,8%) oraz Łodzi (19,3%). CBOS pytał też o perspektywy na przyszłość. Te znów najlepiej rysują się poznaniakom (13,8%). Warszawa (9,6%) w tym badaniu wypadła gorzej od Trójmiasta (13,4%) oraz Wrocławia (10,5%).

Czy gdybyś mógł, przeprowadziłbyś się do innego miasta?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro