Reklama

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja

Zdjęcie ilustracyjne | fot. irena2005n / obiezyswiat.org
Zdjęcie ilustracyjne | fot. irena2005n / obiezyswiat.org

Z danych IMGW wynika, że ubiegły miesiąc był w naszym mieście rekordowy.

- Zarówno my, jak i nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie od czasu, gdy zaczęto wykonywać pomiary temperatury powietrza na terenie kraju, nie zaznaliśmy tak ciepłego września - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W przypadku anomalii temperatury w Poznaniu we wrześniu, wyniosła ona 4,3 stopnia i był to jeden z najwyższych wyników w kraju. Numerem jeden okazał się Kalisz z anomalią 4,7 stopnia. Najcieplejszego dnia września w Poznaniu odnotowano temperaturę na poziomie 29,9 stopnia, a w Kaliszu 30,1 stopnia.

Także w Kaliszu odnotowano najwyższą średnią temperaturę września - 19,1 stopnia. Dla porównania w Poznaniu było to 18,6 stopnia i był to trzeci wynik w Polsce.

Co z rekordami w Poznaniu? Tu nie mamy dobrych wieści. Z danych IMGW wynika, że w ubiegłym miesiącu Poznań był miastem, w którym spadło najmniej deszczu w kraju. - Na stacji synoptycznej Poznań przez cały miesiąc spadło tylko 3,3 mm opadu atmosferycznego co stanowi 8% normy wrześniowej, która wynosi 41,0 mm. Tylko na południu kraju wystąpiło trochę więcej opadu. Największą sumę opadu atmosferycznego zanotowano na stacji synoptycznej Zakopane - 121,2 mm - informuje Instytut.Wrzesień był też wyjątkowo słoneczny, a najwięcej godzin słonecznych odnotowano właśnie w naszym mieście. Konkretnie 292,8.

Jaki będzie październik? Wiele wskazuje na to, że także ciepły. - Początek października przebiegać będzie podobnie, jeśli chodzi o wysokie anomalie. We wtorek zbliżymy się do rekordowej temperatury powietrza dla października. Szansa na jego pobicie jest jednak obecnie niska - zaznacza IMGW. W poniedziałek prognoza mówi o nawet 28 stopniach na południowym zachodzie kraju. Tymczasem rekordowa maksymalna temperatura powietrza dla października w Polsce to 28,9 stopnia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro