Reklama
Reklama

Czy w Poznaniu będzie jeszcze woda? Są spore obawy Aquanetu

Jedne z prac sejsmicznych na terenie powiatu poznańskiego | fot. Czytelnik
Jedne z prac sejsmicznych na terenie powiatu poznańskiego | fot. Czytelnik

Obawy budzi nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze wprowadza definicję "złoża strategicznego", które podlega szczególnej ochronie prawnej.

Jak wyjaśniono, dla Aquanet, jako spółki odpowiedzialnej za dostarczenie wody dla całej Aglomeracji Poznańskiej (miasta Poznania i gmin sąsiadujących) niektóre zapisy i postanowienia przedmiotowej ustawy budzą duże zaniepokojenie. Wprowadzone zmiany mogą w konsekwencji zagrozić dalszemu funkcjonowaniu ujęć wody i bezpieczeństwu dostaw wody pitnej.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Zgodnie z podpisaną 1 września br. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ustawą o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze, w procesie uznawania złoża za strategiczne nie uczestniczą organy i przedsiębiorstwa odpowiedzialne za zaopatrzenie ludności w wodę. Dla Aquanet sytuacja taka jest niedopuszczalna, ponieważ oznacza to, że objęcie ochroną "złoża strategicznego" może nastąpić nawet jeśli na danym terenie występują ujęcia wody. W takiej sytuacji funkcjonującym ujęciom grozi ograniczenie możliwości rozbudowy, trwałe zanieczyszczenie, a nawet ich likwidacja" - informuje Zofia Koszutska- Taciak, rzeczniczka Aquanetu.

Jak przekazano, obecnie Minister Klimatu i Środowiska proceduje wniosek o zmianę koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu, które obejmują swoim zasięgiem tereny stref ochronnych naszego ujęcia wody w gminie Mosina oraz obszar ujęć wody w gminie Kórnik.

"Nasze ujęcia sąsiadują z potencjalnymi złożami węgla brunatnego, czy też złożami węglowodorów poszukiwanych i rozpoznawanych w ostatnich latach w ramach udzielonych koncesji. Działalność poszukiwawcza, a następnie eksploatacja tych złóż, wpłynie negatywnie na jakość pobieranej wody, co grozi likwidacją tych ujęć. To właśnie te ujęcia stanowią główne źródło zapotrzebowania w wodę dla całej Aglomeracji Poznańskiej. Bez tych ujęć Poznań i cała aglomeracja przestaną istnieć" - wyjaśnia rzeczniczka.

Jak podkreślają przedstawiciele Aquanet zaopatrzenie ludzi w wodę do picia powinno mieć priorytet w stosunku do innych działalności.

"W trosce o zasoby wodne i dostawę wody dla obecnych i przyszłych pokoleń uważamy, że wszelkie badania mające na celu poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin powinny omijać strefy ochronne ujęć wody. W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce coraz bardziej zauważalne stały się problemy wynikające z ograniczenia dostępności wody. Uważamy, że nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego jest realnym zagrożeniem dla zachowania ciągłości dostaw wody i dodatkowo zwiększa problemy wynikające z odczuwalnych już zmian klimatycznych" - komentuje Aquanet.

W dniu 26 września br. Spółka ponownie złożyła do Ministra Klimatu i Środowiska wniosek o trwałe wyłączenie terenów ujęć wody z udzielanych koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu. Podkreślono, że wcześniejszy wniosek w tym temacie, wysłany do Ministerstwa w czerwcu 2021 roku, do dziś pozostał bez odpowiedzi.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro