Reklama

Miasto zapełnia się plakatami wyborczymi. Uchwała krajobrazowa tego nie reguluje

fot. M.
fot. M.

Kandydaci nieustannie walczą o nasze głosy.

Jak informują miejscy urzędnicy, uchwała krajobrazowa jako akt prawa miejscowego nie może regulować kwestii umieszczania reklam kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w przestrzeni publicznej. Przepisy, które to określają, znajdują się w przyjętym przez parlament Kodeksie wyborczym.

"W hierarchii aktów prawnych kodeks wyborczy stoi ponad zapisami aktu prawa miejscowego, jakim jest uchwała krajobrazowa, dlatego nie może ona zakazywać albo ograniczać wywieszania plakatów przez komitety wyborcze - mówił niedawno Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP" - przekazują przedstawiciele magistratu.

Zgodnie z kodeksem wyborczym plakaty kandydatów i hasła mogą zostać powieszone m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu. Dokument ten zobowiązuje także komitety do usunięcie plakatów w ciągu 30 dni, licząc od dnia wyborów.

"Aby uporządkować kwestie umieszczania plakatów wyborczych i zadbać o estetykę, Miasto już kilka lat temu wyznaczyło strefy i opracowało standardy nośników, na których komitety mogą umieszczać materiały wyborcze. Do ich dyspozycji zostało oddanych kilkadziesiąt tablic oraz słupów reklamowych w różnych częściach stolicy Wielkopolski, z których mogą korzystać bezpłatnie. Na nośnikach oprócz plakatów komitetów, pojawią się także praktyczne informacje wyborcze, m.in. dotyczące podziału miasta na obwody czy zasad głosowania" - przypominają miejscy urzędnicy.

Jak podkreślono, plakaty nie mogą być umieszczane w lokalach obwodowych komisji wyborczych i budynkach, w których się znajdują, a także m.in. na terenie urzędów, szkół czy jednostek wojskowych.

Ważne przepisy przypominają też policjanci. Jak podkreślono, policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

"Zgodnie z art. 108 Kodeksu Wyborczego zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego, sądów, zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie. Zakaz ten obowiązuje także na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych" - informują funkcjonariusze.

Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy są zobowiązani usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
16.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro