Reklama
Reklama

W wielu miejscach w Poznaniu rozłożą trutkę. Uważajcie na dzieci i zwierzęta domowe!

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Przemysław Łukaszyk
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Przemysław Łukaszyk

1 października rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja.

Jak podkreślają przedstawiciele magistratu, deratyzacja konieczna jest przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach. Ponadto w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

"Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 października. Przez cały miesiąc należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji wykonać niezbędne naprawy otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać" - informują miejscy urzędnicy.

W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z wyłożoną substancją. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury.

Nad sposobem prowadzenia akcji czuwają odpowiednie służby. Przez cały okres deratyzacji, czyli od 1 do 31 października, funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą kontrolować właścicieli i zarządców nieruchomości.

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku - jesienią i na wiosnę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro