Reklama
Reklama

Trwa Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej to najbardziej innowacyjny projekt w polskich samorządach. Dzięki niemu, będzie można zobaczyć każdy szczegół na terenie Poznania, powiatu poznańskiego oraz gmin Szamotuły, Śrem, Oborniki Wielkopolskie i Skoki. MeSIP tworzony jest przez powiat poznański we współpracy ze stowarzyszeniem Metropolia Poznań i miastem Poznań.

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej to system dla samorządów i dla mieszkańców. To pierwsza tego typu platforma w Polsce. Jej koszt to ponad 16,6 mln złotych, z czego 14 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

"Z jednej strony znajdą się tu dane działek, budynków, ich geometria i uzbrojenie - zauważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Metropolii Poznań - Jednak obok przebiegu przyłączy wody, prądu i kanalizacji, ułatwiamy dostęp do informacji o terenach zagrożonych, ścieżkach rowerowych, zabytkach czy pomnikach przyrody. To kolejny realizowany wspólnie projekt o istotnym znaczeniu dla mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego"

MeSIP umożliwia nawet wizualizację stref hałasu oraz zanieczyszczeń. A to dopiero początek jego możliwości.

"To dla nas niezwykłe wyzwanie. Bo MeSIP to ogromna ilość danych. Teraz trwa ładowanie informacji, testowanie systemu w terenie. To chyba największe wyzwanie technologiczne w historii naszego urzędu" - mówi Tomasz Powroźnik, dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

MeSIP w zamierzeniu stanowi bank danych, z których będą korzystać urzędy, jednostki gminne czy inne instytucje z naszego regionu.

"Skończy się przesyłanie dokumentów między samorządami. Wnioski mieszkańców będą mogły być rozpatrywane szybciej, bo wszystko zostanie umieszczone w jednym systemie. Przed nami technologiczna rewolucja" - podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.

MeSIP stanie się nowoczesną platformą usług dla mieszkańców. Każdy, kto będzie chciał na przykład wyciąć drzewo, będzie mógł skorzystać z mapy i złożyć wniosek online. W systemie będzie też można znaleźć dane niezbędne przy zakupie działki lub sprawdzić cienie, jakie padają na poszczególne budynki. System pokaże też potencjał solarny dachów, a więc pomoże podjąć decyzję w sprawie fotowoltaiki. Wszelkie informacje o Metropolitalnym Systemie Informacji Przestrzennej znaleźć można na www.mesip.pl.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
60.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro