Reklama

Parowozy nie tylko w Wolsztynie! W weekend Średzki Zlot Parowozów

fot. Adam Brambor
fot. Adam Brambor

Odbędzie ile już w sobotę i niedzielę.

W ubiegłym roku w Środzie Wielkopolskiej zorganizowano obchody 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej, które przyciągnęły tłumy. Organizatorzy zachęcenie wysoką frekwencją postanowili przygotować zlot parowozów także w tym roku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Wydarzenie kierowane jest nie tylko do miłośników kolejnictwa, ale również do osób, które w realny sposób w naszym żywym, średzkim muzeum chcą przyjrzeć się do funkcjonowaniu lokomotyw parowych, opartych na technologii z XIX wieku. W programie przewidzieliśmy szereg atrakcji - m.in. koncerty, strefy dla najmłodszych, przejazdy zabytkowymi autobusami, pokaz laserowy, w trakcie którego będzie można poznać historię maszyny parowej oraz liczne przejazdy specjalne pociągami prowadzonymi przez parowozy. Punktem kulminacyjnym zlotu będzie niedzielna parada parowozów wąskotorowych, w której weźmie w sumie udział pięć lokomotyw (trzy gościnne - z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz Ełckiej Kolei Wąskotorowej, a także dwa parowozy pracujące na co dzień na Średzkiej Kolei Powiatowej) - wyjaśnia Krzysztof Kubiak ze Średzkiej Kolei Powiatowej.

Jak podkreślają organizatorzy, Środa Wielkopolska w weekend będzie wąskotorową stolicą Polski. W sobotę na stacji Środa Miasto o 13.00 odbędą się zawody drużyn parowozowych, a koncerty czy widowisko "Światło, Para, Dźwięk" zaplanowano w pobliskiej Słupi Wielkiej. W niedzielę na stacji Środa Miasto o 13.00 odbędzie się natomiast parada parowozów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro