Reklama

Wielka inwestycja połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. To znaleźli na placu budowy

fot. PIM
fot. PIM

Dziś przekazano też, że roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Już w piątek wprowadzone zostaną zmiany na ulicach.

Trwają prace w ramach inwestycji, dzięki której piesi i rowerzyści zyskają wygodną przeprawę łączącą Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. "Archeolodzy przebadali już część terenu i znaleźli m.in. monety i balustrady międzywojennego mostu Bolesława Chrobrego. Wkrótce wprowadzone zostaną także zmiany w organizacji ruchu przy Politechnice Poznańskiej. Polegać będą na wdrożeniu strefy zamieszkania na fragmentach ul. Berdychowo i ul. Piotrowo, co ma związek z rozpoczęciem roku akademickiego i zbliżającymi się pracami budowlanymi" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Planowane zmiany obowiązywać będą od 29 września. "Berdychowo i Piotrowo to ulice w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji, gdzie konieczny będzie m.in. ruch pojazdów budowy. Wprowadzenie strefy zamieszkania pozwoli na zapewnienie obsługi komunikacyjnej terenów przyległych w zakresie ruchu pieszego, który jest tam dominujący w stosunku do ruchu pojazdów. Pomiędzy budynkami Politechniki Poznańskiej często poruszają się m.in. studenci. Nie ma możliwości wyznaczenia przejść dla pieszych zgodnie z obowiązującymi przepisami tak, by ich lokalizacja była odzwierciedleniem bieżących potrzeb. Po wprowadzeniu strefy zamieszkania piesi będą mieć bezwzględne pierwszeństwo w stosunku do innych użytkowników dróg i zlikwidowane zostaną dwa przejścia przez ul. Piotrowo" - zapowiadają przedstawiciele PIM.

Pod koniec czerwca, w ramach prac wyprzedzających budowę mostów pieszo-rowerowych, rozpoczęły się badania archeologiczne. Najpierw przeprowadzono je na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego. Obecnie przygotowywane do badań archeologicznych są kolejne tereny po obu stronach mostów, czyli na Chwaliszewie i Berdychowie.
"Podczas prac archeolodzy dotarli do fragmentów mostu Bolesława Chrobrego wybudowanego w latach 1924-25. Został on zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Badacze znaleźli na Zagórzu fragmenty balustrady, która niegdyś zdobiła ten most" - przekazano.

"Archeolodzy na Zagórzu spodziewali się reliktów Reduty Katedralnej (Fort Radziwiłła) z 1856 r. Wśród przedmiotów związanych z twierdzą pruską znaleziono guzik mundurowy i rozbiórkowy materiał budowlany. Z młodszych przedmiotów można wskazać odznakę, tzw. korpusówkę służby więziennej z okresu PRL. Mogła znaleźć się tam przypadkiem, ale można też wysnuć więc wniosek, że do rozbiórki Fortu Radziwiłła przeprowadzonej w 1949 r. wykorzystywano więźniów. Wśród znalezisk cywilnych ciekawy jest XIX-wieczny żeton do gry. Archeolodzy odnaleźli też dość dobrze zachowany osiemnastowieczny miedziany grosz wybity za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego" - dodali przedstawicie PIM.

Inne ciekawe przedmioty to np. liczman datowany prawdopodobnie na XVII-XVIII w., monety z czasów nowożytnych oraz pojedyncze fragmenty ceramiki pradziejowej, średniowiecznej, nowożytnej oraz kafli piecowych. Teraz wszystkie znaleziska będą jeszcze badane. Stopniowo archeolodzy będą ustępować miejsca ekipom budowlanym.

"Nad Wartą i Kanałem Ulgi powstaną dwie konstrukcje o długości 165 i 117 metrów. Obie części zaplanowano jako analogiczne pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym, tworzące jednolitą całość. Zadanie obejmuje nie tylko budowę przeprawy, ale też chodników, pochylni i schodów. W planach jest także przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego, które znajduje się przy Politechnice Poznańskiej" - przypominają przedstawiciele PIM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega! W 15 powiatach naszego regionu
22℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
16.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro