Reklama
Reklama

Od 20 lat produkują Volkswagena Caddy w Poznaniu

fot. Volkswagen Poznań
fot. Volkswagen Poznań

Obecnie w Poznaniu produkowana jest piąta generacja modelu.

Jak poinformowano, wczesną jesienią 2003 roku, na targach motoryzacyjnych w Amsterdamie, Volkswagen Samochody Dostawcze zorganizował premierę Volkswagena Caddy 3. A już 12 listopada 2003 roku z taśmy produkcyjnej zakładów Volkswagen Poznań zjechał pierwszy egzemplarz tego modelu, wyprodukowany w 100% w poznańskiej fabryce. Przez 20 lat produkcji Caddy w Poznaniu, teren zakładów opuściło ponad 2,6 mln egzemplarzy Caddy generacji 3, 4 i 5.

"Premiera Caddy była początkiem prawdopodobnie najważniejszego rozdziału w 30-letniej historii fabryki w Poznaniu: Volkswagen zaplanował produkcję trzeciej generacji Caddy wyłącznie w polskim zakładzie. 12 listopada 2003 roku o godzinie 20.06 z linii produkcyjnej rozbudowanego i zmodernizowanego zakładu zjechał pierwszy Caddy "Made in Poland". Na boku samochodu widniał dumny napis: "Jestem z Poznania!" - podkreśla Patrycja Kasprzyk, rzeczniczka Volkswagena.

"Rok 2003 był dla spółki Volkswagen Poznań przełomowy. Nasz zakład i cała załoga udowodniły swoją gotowość do przejęcia pełnej produkcji jednego z najważniejszych modeli marki Volkswagen Samochody Dostawcze" - podkreśla Stefanie Hegels, prezeska zarządu Volkswagen Poznań. "Jeszcze przed tą datą fabryka intensywnie się rozbudowywała, zatrudniała coraz więcej pracowników. Potem, wraz z produkcją kolejnych generacji Caddy ten rozwój jeszcze przyspieszył" - dodaje.

"Nasz Caddy to model premium w segmencie pojazdów dostawczych. Budowanie takich samochodów wymaga wysokich kwalifikacji pracowników. Od 2003 r. załoga Volkswagen Poznań przyczynia się do najwyższej jakości tego naszego Caddy" - mówi Piotr Olbryś Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań i dodaje "Najważniejsze jest to, że dzięki niemu, od 20 lat w Volkswagen Poznań zostało stworzonych kilka tysięcy miejsc pracy, na których zatrudnienie znajdują nasi koleżanki i koledzy w różnych działach oraz w bezpośredniej i pośredniej produkcji" - dodaje.

Przez 20 lat produkcji z Poznania w świat ruszyło ponad 2,6 mln Volkswagenów Caddy. Obecnie, od roku 2020, w Poznaniu produkowana jest piąta generacja modelu. Jak poinformowano, historia modelu Volkswagen Caddy sięga roku 1979, kiedy to na potrzeby rynku północnoamerykańskiego, na bazie Volkswagena Golfa zbudowano pick-up'a o nazwie Rabbit Pickup. W roku 1983 rozpoczęto jego produkcję w Europie, dodając zabudowę części ładunkowej - tak oficjalnie narodził się Caddy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro