Reklama

"Znacząco spada liczba wypadków". Według statystyk jest bezpieczniej na poznańskich ulicach

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Miasto podsumowało pięć lat.

"Poprawa bezpieczeństwa ruchu w mieście to proces, który wymaga współpracy wielu instytucji, w tym władz miejskich, służb odpowiedzialnych za ruch drogowy i społeczeństwa jako całości. Działania te powinny być stale monitorowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb i wyzwań związanych z ruchem w mieście" - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. "Dane z ostatnich pięciu lat pokazują, że zarówno współpraca, jak i działania przynoszą efekt i znacząco spada liczba wypadków, kolizji, w tym szczególnie z udziałem pieszych" - dodaje.

Jednostki miejskie i policja monitorują efekty podjętych działań, analizując statystyki zdarzeń drogowych. Wynika z nich, że w latach 2018-2022 w Poznaniu znacząco poprawiły się statystyki wypadkowości. "W ciągu ostatnich pięciu lat (od 2018 roku) systematycznie spada liczba wypadków i kolizji, szczególnie z udziałem pieszych oraz z ich winy. W 2018 roku odnotowano ich 862, cztery lata później już tylko 551, natomiast do połowy września tego roku 384. Porównując lata 2018 - 2022 to spadek o 36 procent. Jeszcze większy spadek, bo aż o 50 procent, jest w przypadku wypadków z udziałem pieszych. W stosunku do 2018 w 2022 tego typu zdarzenia zmalały z 240 do 121. Do połowy września tego roku z udziałem pieszych zdarzyły się 93 wypadki - jednak żaden z nich nie zakończył się śmiercią" - informują przedstawiciele magistratu.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych i rowerzystów, to zadanie Miasta realizowane we współpracy z innymi jednostkami i służbami, organami samorządu i mieszkańcami.

"Na wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wpływa wiele czynników. To między innymi: poprawa infrastruktury, ograniczenia prędkości, fotoradary, a także nieuchronność i wysokość kar. Wspólnie z Miastem i jego jednostkami systematycznie badamy i monitorujemy ruch drogowy w Poznaniu. Fotoradary na trzech ulicach, gdzie ruch jest szczególnie duży - Hetmańska, Dąbrowskiego i Głogowska - działają odstraszająco, ale skutecznie. W tym roku w żadnym z tych miejsc nie doszło do śmiertelnych wypadków" - zaznacza asp. Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Jak podkreślono, miasto systematycznie od wielu lat buduje i modernizuje chodniki, przejścia dla pieszych, drogi rowerowe i inne elementy infrastrukturalne poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Dotyczy to zwłaszcza okolic szkół i innych miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych. Tu wymienia się nie tylko wprowadzone ograniczenia prędkości w niebezpiecznych miejscach, ale też rozszerzanie stref uspokojonego ruchu, porządkowanie parkowania, czy projektowanie wyniesionych skrzyżowań, progów spowalniających i azyli.

"Patrząc na statystyki poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez zmiany w infrastrukturze daje efekty. Ostatecznie wszystko zależy jednak od człowieka, bowiem nawet najlepsza infrastruktura nie gwarantuje niczego jeśli to człowiek popełni błąd" - dodają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega! W 15 powiatach naszego regionu
22℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro