Reklama
Reklama

Zgon bliskiej osoby - pierwsze decyzje

Jednym z ważniejszych, a często również najtrudniejszym z wyborów, które stoją przed bliskimi osoby zmarłej dotyczy firmy, która odbierze ciało i pomoże przy dalszych krokach związanych z pochówkiem.

Lekarz właśnie wyszedł, my zostajemy z kartą zgonu w ręce. W pokoju spoczywa bliska nam osoba. Lekarz, którego cichnące kroki słyszymy na korytarzu za drzwiami stwierdził przed chwilą jej zgon. Przepełnieni silnymi emocjami, nierzadko ze łzami w oczach, łamiącym się głosem pytamy domowników.
- Co teraz?

Bliska nam osoba sięga po telefon, szuka w popularnej wyszukiwarce zakładu pogrzebowego. A może sąsiadka poda zapisany wcześniej numer do firmy pogrzebowej. Może to kolejny pogrzeb w ostatnim czasie i sami mamy gdzieś w telefonie zapisany numer do zakładu, z którego usług poprzednio korzystaliśmy.

To są pierwsze decyzje, które następnie w znaczący sposób wpłyną na to, jak wyglądać będzie pożegnanie osoby zmarłej, ile będzie ono kosztować oraz w jakiej atmosferze przebiegną przygotowania do pogrzebu.

Z tego powodu warto zwrócić uwagę dwa razy na wyniki podawane przez wyszukiwarkę. Najlepiej pominąć linki sponsorowane i zaufać tym, które pojawiają się pod nimi. Dlaczego? Ponieważ linki płatne mogą wprowadzić nas w błąd. Jeśli chcemy skorzystać z usług Universum, to niekoniecznie na zapytanie: "Universum usługi pogrzebowe" pierwszym wynikiem-reklamą będzie strona Universum. Dlatego wybór pierwszego wyniku "z góry" może w takim przypadku pokierować nas do zupełnie innego zakładu pogrzebowego, który reklamuje się po frazie "Universum usługi pogrzebowe". Emocje, rozpacz, roztrzęsienie po stracie bliskiej osoby to czynniki, które osłabiają świadomość wyboru, z którego potem trudno się wycofać.

Kolejna kwestia, o której warto pamiętać, to uzyskanie informacji na temat usługi przewozu ciała bliskiej osoby, tj. ceny przewozu, czasu reakcji, miejsca przechowania ciała oraz opłaty za dobę przechowania. Dzięki temu często unikniemy zaskoczenia następnego dnia, kiedy w biurze zakładu pogrzebowego złożymy kompleksowe zlecenie na pochówek, za które przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej niż się spodziewaliśmy.

Bliską osobę po śmierci możemy ubrać sami lub powierzyć tę czynność pracownikom firmy pogrzebowej. W tym drugim przypadku wystarczy przekazać przewoźnikom odzież lub zabrać ze sobą na wizytę do biura Universum.

Warto również w tym miejscu zwrócić uwagę, że lepiej jest zachować kartę zgonu i udać się z nią osobiście do biura pogrzebowego niż wydawać ją pracownikom realizującym przewóz. Karta zgonu to dokument, który występuje w jednym egzemplarzu, nie posiada kopi ani duplikatu. Jest też dokumentem niezbędnym do uzyskania aktu zgonu, dlatego warto zwrócić na niego uwagę.

Reasumując:

Mimo dużych emocji, które wpływają na naszą percepcję, dokładnie sprawdźmy jakiemu zakładowi pogrzebowemu powierzamy bliską nam osobę. Aby nie popełnić błędu, zawczasu zapiszmy w telefonie numer do firmy pogrzebowej, której jesteśmy gotowi zaufać.

My, tradycyjnie już, polecamy Państwa uwadze naszą firmę i całodobowy numer: 61 853 19 43. Zachęcamy Państwa do oswajania się z tematyką pogrzebową, gdyż jest to sfera, z którą prędzej czy później każdy z nas się zetknie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
81.51 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro