Reklama
Reklama

Współpracując z profesjonalnym odbiorcą odpadów unikniesz negatywnych konsekwencji

Prowadzenie gospodarki odpadami wymaga posiadania odpowiednich zezwoleń i decyzji, specjalistycznego sprzętu i zaplecza technicznego umożliwiającego odbiór odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Korzystanie z usług doświadczonych firm daje także pewność zagospodarowania odpadów przy wykorzystaniu odpowiednich metod przetwarzania oraz odzysku. Rynek gospodarki odpadami w sposób znaczący różni się od innych branż, dlatego należy współpracować jedynie z wykwalifikowanymi partnerami.

O tym jak zmieniły się przepisy w zakresie odpowiedzialności dot. właściwego gospodarowania odpadami i jak należy postępować aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla zlecającego mówi Anna Turguła, współwłaściciel spółki EKO-TOM.

Dlaczego warto współpracować z profesjonalnym podmiotem?

Ilość firm świadczących usługi odbioru odpadów w Wielkopolsce z roku na rok drastycznie wzrasta. Jednak obserwując zmieniający się rynek widzimy, że nie wszystkie funkcjonujące podmioty spełniają podstawowe wymagania. Wybór firmy, która podstawi kontener i odbierze odpady może dla zlecającego wydawać się prozaiczną, prostą czynnością. Również sami mieszkańcy często kierują się najszybszym rozwiązaniem. Wystarczy "wejść" w Internet i poszukać jaka firma dostarczy kontener najtaniej a potem mieć problem z głowy. Nic bardziej mylnego, a naszych klientów przestrzegamy przed takim podejściem. Obowiązujące przepisy nakazują właściwe zagospodarowanie odpadów, a spełnimy je korzystając jedynie z usług profesjonalnych podmiotów. Współpraca z taką firmą daje też gwarancję wykonania usługi na odpowiednim poziomie, tj. właściwe zagospodarowanie odbieranych odpadów, a tym samym ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez ich odzysk. Zlecając usługę specjalistycznym firmom mamy także pewność przeciwdziałania negatywnym konsekwencjom dla samego zlecającego.

Negatywne konsekwencje dla zlecającego?

Firma odbierająca odpady powinna posiadać odpowiednie uprawnienia i wymagane prawem decyzje. Najtańsze usługi rzadko oznaczają wysoką jakość i działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zamawiając usługę zawsze należy zapytać o posiadane zezwolenia, w tym także prosić o przekazanie kopii decyzji. Mało osób o tym wie, ale przekazanie odpadów podmiotom nie posiadających stosownych uprawnień może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. We wskazanym przypadku odpowiedzialność za niezgodne z prawem działanie takiego podmiotu spoczywa na zleceniodawcy usługi. Pamiętajmy, że przekazywanie odpadów podmiotom nieuprawnionym jest wykroczeniem i niesie za sobą wiele ryzyk. Zgodnie z art. 175 ustawy o odpadach każdy kto dopuszcza się takiego działania podlega karze aresztu albo grzywny. To na posiadaczu odpadów ciąży więc obowiązek sprawdzenia czy odbierający posiada zezwolenia na gospodarowanie odpadami lub wymagany wpis do BDO. Niestety to nie jedyne przykre konsekwencje, które mogą spotkać zlecających. Kolejną z nich może być zobowiązanie do usunięcia odpadów na koszt zleceniodawcy. Nie zapominajmy także, że przekazywanie odpadów firmie nieuprawnionej związane jest również z ryzykiem poniesienia wysokich kar administracyjnych, które grożą za taki proceder. Aktualna ich wysokość poraża, a mowa tu o kwotach od 1 tys. do nawet 1 mln zł, o których zlecający nie mają nawet wiedzy.

Pewność właściwego postępowania z odpadami, jak to zrobić?

Aby mieć gwarancję najwyższej jakości usług i właściwego postępowania z odpadami współpracuj z wykwalifikowanym podmiotem takim jak EKO-TOM. Wówczas masz pewność, że wszystkie odpady będą zagospodarowywane zgodnie z prawem oraz dbałością o najwyższe standardy środowiskowe, a fakt ten zostanie również potwierdzony wymaganą dokumentacją. EKO-TOM to firma, która od ponad 30 lat rozwija się świadcząc usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, a charakterystyczne pomarańczowe kontenery kojarzy niemal każdy mieszkaniec Wielkopolski.

Dane teleadresowe:
EKO-TOM Turguła Sp. J.
Bolechowo, ul. Poligonowa 1a
62-005 Owińska
tel.: 618 232 832

tel. kom. : 609 107 107
e-mail: [email protected]

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
67.25 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro