Reklama
Reklama

Spektakularne ćwiczenia wojskowe. Myśliwce lądowały na drodze, za sterami dowódca poznańskiej jednostki

fot. kpr. Sławomir Kozioł
fot. kpr. Sławomir Kozioł

Od poniedziałku w Wielbarku na Warmii i Mazurach trwają wojskowe ćwiczenia z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego "ROUTE 604".

W poniedziałek w szkoleniach uczestniczyły samoloty F-16 z basy w Łasku i MiG-29 z bazy w Malborku. We wtorek mają tu lądować Su-22 ze Świdwina i M-346 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Na środę zaplanowano lądowania samolotów transportowych Bryza i Herkules. W czwartek odbędzie się dzień dla mediów z lądowaniami m.in. F-16, MiG-29 czy Su-22.

Pierwszego dnia na drogowym odcinku lotniskowym lądowali piloci z ogromnym doświadczeniem. Wśród nich był Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, a także szef 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z Poznania gen. bryg. pilot Tomasz Jatczak.

Nagrania z lądowania i startu z ćwiczeń robią ogromne wrażenie:

- DOL są jednym ze sposobów na zwiększenie przeżywalności Sił Powietrznych - tłumaczy gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych. - Na odpowiednio przygotowanym odcinku drogi można wylądować, odtworzyć gotowość bojową i wystartować. Oczywiście to mogą być bardzo krótkie epizody, nikt nie mówi o stacjonowaniu na nich. Ale takie zdolności dają efekt rozproszenia Sił Powietrznych - dodaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
20.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro