Reklama
Reklama

Kiedy kolejny odcinek trasy na Naramowice i tramwaj w Ratajczaka?

fot. PIM
fot. PIM

Mieszkańcy Naramowic mogą już korzystać z tramwaju, który od ponad roku dojeżdża do ulicy Błażeja. Miasto od początku jednak zakładało, że to dopiero pierwszy odcinek trasy tramwajowej na Naramowice, a w planach miało już kolejny fragment - łączący skrzyżowanie Estkowskiego / Garbary z Wilczakiem przez m.in. ulicę Szelągowską.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Budowa około 3-kilometrowego odcinka nowej trasy kosztowałaby kilkaset milionów złotych. Z ustaleń Gazety Wyborczej wynika, że miasto będzie mogło liczyć na unijną dotację do tej inwestycji w wysokości około 230 milionów złotych. Pod warunkiem, że przygotuje pełną dokumentację i spełni wszystkie wymogi. Realnie ubieganie się o dofinansowanie jest możliwe w połowie przyszłego roku. Prace miałyby natomiast zakończyć się do końca 2029 roku.

Co z trasą tramwajową w ulicy Ratajczaka? W tym przypadku miasto może liczyć na 72 mln złotych dofinansowania z UE. Prace budowlane mają ruszyć w 2025 roku i potrwać do początku 2027 roku. Miasto chciałoby też dostać dofinansowanie na budowę węzłów przesiadkowych przy okazji przekształcenia towarowej kolejowej obwodnicy Poznania w trasę pasażerską. Może tu liczyć na 150 mln złotych z UE. Nie wiadomo jednak, czy kolejarze będą realizować inwestycję - obecnie nie mają na to pieniędzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
59.04 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro