Reklama
Reklama

Pierwsza taka operacja w Polsce. Wykonano ją w poznańskim szpitalu

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. marionbrun z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. marionbrun z Pixabay

Pacjentowi wszczepiono nowoczesny rozrusznik serca.

Operację przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. To jedyny na świecie bezelektrodowy rozrusznik serca z możliwością mapowania. System Aveir (VR) charakteryzuje się zwiększoną przewidywaną żywotnością baterii, urządzenie posiada też mechanizm aktywnej fiksacji. Opracowano także dla tego urządzenia specjalny system jego usuwania, który może zostać użyty gdyby zaistniała taka konieczność. Jak podkreślono, proces implantacji jest wymagający, dlatego z pewnością zabiegi te będą wykonywane w ośrodkach o największym doświadczeniu w zakresie stymulacji bezelektrodowej.

"Jako pierwszy ośrodek w Polsce i zaledwie 10 dni po wiodących ośrodkach w Europie jesteśmy podekscytowani, mogąc po raz kolejny zastosować innowacje medyczne w praktyce" - mówi prof. dr hab. Przemysław Mitkowski, który wraz z Zespołem Pracowni Elektroterapii Serca przeprowadził zabieg implantacji.

Do tej pory urządzenie stosowane było w Stanach Zjednoczonych, dopiero z początkiem września tego roku rozpoczęto jego implantację w Europie.

"W przypadku pierwszego polskiego pacjenta, 78-letniego mężczyzny, zdecydowano się na to nowoczesne rozwiązanie z powodu powikłań infekcyjnych, które wymagały usunięcia poprzedniego, klasycznego układu. W USA urządzenie z powodzeniem stosowane jest u pacjentów z wolnym rytmem serca. Oznacza to znaczący postęp w opiece i zapewnia nowe, nigdy wcześniej niestosowane możliwości" - informują przedstawiciele poznańskiego szpitala i podkreślają, że mają nadzieję, iż w przyszłości takie zabiegi u nas będą standardem dla pacjentów z takimi problemami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro