Reklama

Do wydania jest 26,6 mln zł. Na co? Zdecydują poznaniacy

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

135 projektów zakwalifikowało się do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024.

W piątek odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom. Ich listę można znaleźć tutaj.

"W tym roku wpłynęło 190 pomysłów. Ostatecznie w głosowaniu weźmie udział 135 projektów. Nowością w tej edycji jest ich pogrupowanie. Zostały one podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale także na małe i duże. W nowej klasyfikacji liczyć się będzie więc nie tylko zakres zgłoszonego projektu - czyli to, czy dotyczy całego miasta czy tylko regionu - ale również jego maksymalna wartość" - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Od 2 do 23 października poznaniacy będą mogli wybierać spośród 106 projektów rejonowych (66 dużych, 40 małych) oraz 29 ogólnomiejskich (13 dużych, 8 małych i 8 dużych w ramach Zielonego Budżetu).

Jak przekazują miejscy urzędnicy, w związku ze zmianą kategorii zmieni się również sposób podziału pieniędzy w budżecie. Na projekty rejonowe przeznaczone zostanie 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na małe i 19,1 mln zł na duże. "W regulaminie PBO zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą - podobnie jak w poprzednich latach - rozdzielone za pomocą algorytmu (liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu)" - tłumaczą.

Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł - na małe.

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną - w serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2024. "Każdy może oddać maksymalnie 5 głosów: 3 głosy na projekty ogólnomiejskie - 1 na mały, 1 na duży oraz 1 na projekt ogólnomiejski duży w ramach Zielonego Budżetu. Ponadto głosować można na 2 projekty rejonowe - 1 mały, 1 duży. Wybrać można także mniejszą ich liczbę - ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania" - dodają miejscy urzędnicy.

Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS. Kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji. SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości.

Głosowanie będzie odbywać się przede wszystkim elektronicznie, jednak osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do internetu mogą przyjść do stacjonarnych punktów. "W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu. Będą się one znajdować w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44" - dodają przedstawiciele magistratu.

Wyniki PBO24 poznamy do 30 listopada.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro