Reklama
Reklama

Poznań jako pierwsze miasto w Polsce uruchamia Społeczną Agencję Najmu. To szansa na lokum z dopłatą dla 100 rodzin. Kto może skorzystać?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZKZL
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZKZL

Program jest nowością w skali kraju.

Społeczną Agencję Najmu prowadzi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Oferta SAN-u jest adresowana do osób z tzw. luki dochodowej, czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić mieszkanie na kredyt czy wynająć je komercyjnie na rynku - wyjaśnia miasto.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

SAN ma z założenia pośredniczyć między właścicielem mieszkania i osobą, która chce je wynająć. - Chcemy wykorzystać potencjał mieszkań z zasobu prywatnego, które z różnych powodów nie są wynajmowane przez właścicieli, bo np. ktoś je odziedziczył i mieszka w innym mieście, albo nieruchomość czeka, aż dzieci podrosną i się tam wprowadzą lub obawia się problemów związanych z wynajmem, takich jak nierzetelni najemcy czy możliwe zniszczenie lokalu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - W ramach Społecznej Agencji Najmu chcemy udostępnić nowe lokum dla 100 rodzin. Osoby, które są zainteresowane najmem lokalu, jak i właściciele mieszkań, mogą już zgłaszać się do programu.

Obecnie trwa poszukiwanie mieszkań od prywatnych właścicieli. To oni podpiszą umowę z ZKZL, a następnie ZKZL będzie odpowiadać za bieżące płatności i remonty. - Właściciele mieszkań - poza gwarancjami terminowej zapłaty w całym okresie najmu, otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą - uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL - dodają urzędnicy.

Dla kogo jest program? Dla osób spełniających kryteria dochodowe w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Będą oni mogli wnioskować o dopłaty do czynszu. - Kwota dopłaty będzie uzależniona od wielkości lokalu i liczby najemców. Przy gospodarstwie wieloosobowym może przekroczyć nawet 1000 zł, a przy większej kawalerce i 3 osobach zamieszkujących to może być 400-500 zł miesięcznie. Na stronie internetowej programu można znaleźć kalkulator dopłat do czynszu - zaznacza Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Wszelkie szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
26℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro