Reklama
Reklama

Prezydent Jaśkowiak wspomina historię kostki ze Starego Rynku. "Jest mniej więcej tak samo długa jak moja"

fot. Jacek Jaśkowiak / FB / screen / Cyryl
fot. Jacek Jaśkowiak / FB / screen / Cyryl

Powierzchnia Starego Rynku od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji i powodów do dyskusji.

Wpis dotyczący kostki, na poznańskim Starym Rynku pojawił się w mediach społecznościowych prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
"Historia kostki na Starym Rynku sięga 1964 roku, czyli jest mniej więcej tak samo długa jak moja własna, a ja nie czuję się jeszcze jak zabytek"- pisze prezydent. "Co ciekawe, wcześniej, przez prawie 20 lat, płyta rynku pokryta była asfaltem, który został skuty i zastąpiony granitową kostką pozyskaną głównie z ul. Głogowskiej, ale też innych części miasta. Teraz w jej miejscu pojawi się nowa szlachetna kostka kamienna, dzięki czemu nawierzchnia będzie znacznie bardziej przyjazna i funkcjonalna. Co więcej, na Starym Rynku pojawi się zieleń (w tym 12 drzew), której do tej pory w tej przestrzeni bardzo brakowało" - dodaje.

Pod wpisem prezydenta pojawił się też wpis jego zastępcy Mariusza Wiśniewskiego. "Warto wspomnieć, że podczas prac archeologicznych przed Ratuszem trafiono na bruk (kamień polny) z XIX w. Jako świadek historii zostanie ułożony bezpośrednio przy ścianach Ratusza dla symboliki" - czytamy. "W każdym razie historia bruku na Starym Rynku pokazuje, że od XIII wieku, gdy lokowano Poznań, wielokrotnie później nawierzchnia Rynku ulegała zmianom, łącznie z tym że przed wojną pojawił się tam nawet asfalt. Tak więc nie ma czegoś takiego jak ,,prawdziwy bruk" a obecnie kładziony szlachetny, równy kamień, rzekomo będzie czymś niepasującym. Wręcz przeciwnie" - pisze Wiśniewski. "Zanim zresztą zdecydowaliśmy się na wybór nawierzchni kamiennej, wzór itd., to przy udziale ekspertów zewnętrznych robiliśmy testy różnych gatunków kostki " - podkreśla, dodając, że zgodnie z zaleceniami MKZ około 1/3 płyty po obwolucie będzie pokryta dotychczasową kostką, a reszta z zakupionego szlachetnego kamienia. "No i oczywiście ta pozostała część kostki, która już nie znajdzie się na Starym Rynku, będzie wykorzystana w innych rejonach miasta. I bynajmniej nie sprzedano jej do Niemiec , gdyż takie głupoty pojawiały się jako fake newsy. Nie ma i nie było takiej opcji!" - zapewnia.

Przypominamy, układanie kostki granitowej na Starym Rynku rozpoczęło się pod koniec sierpnia. Poza pracami nawierzchniowymi, wykonawca równocześnie wykonuje też inne prace choćby te związane z wyspami zieleni. Wciąż trwają też roboty ziemne. Jak zapowiedziano, najważniejsze prace na Starym Rynku potrwają do późnej jesieni, po czym mieszkańcy i turyści będą poruszać się "komfortowo po równej nawierzchni".

Postęp prac w tym miejscu pokazywaliśmy na łamach epoznan.pl w weekend. Nasz materiał można zobaczyć tutaj.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro