Reklama
Reklama

Najbliższe dni mają przypomnieć, że "w Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi"

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Przez sześć dni na wszystkich mieszkańców miasta czekają liczne warsztaty, wykłady i spotkania.

Poznański Tydzień Równości to już piąta odsłona wydarzenia, które wcześniej znane było pod nazwą Tygodnia Tolerancji.

"W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi"- podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. "Niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia, każdy ma prawo, by czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Tydzień Równości przypomina nam, że w naszym mieście nie ma miejsca na uprzedzenia, a szacunek należy się każdemu człowiekowi" - dodaje.

Tegoroczna edycja oficjalnie rozpoczęła się w poniedziałek w Kinie Muza, gdzie o godzinie 18:00 wystartowała Filmowa Akademia Zrozumienia.

"Chcielibyśmy, by Tydzień Równości trwał w Poznaniu 365 dni w roku" - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Najbliższe dni mają przypomnieć i uświadomić nam wszystkim, jak ważne są różnorodność i równość. Myślę, że Poznań już teraz zdaje z nich egzamin i jest miastem otwartym - choć zawsze jest coś, co można zrobić jeszcze lepiej" - dodaje.

Do soboty przygotowano liczne wykłady, spotkania i dyskusje. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.

"Równość jest wtedy, gdy szanujemy każdego człowieka, który kocha, wierzy lub żyje inaczej niż my" - mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. "Tą myślą kierowaliśmy się, tworząc koncepcję Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 i pracując nad jego realizacją. Zmianie uległa już sama nazwa wydarzenia, ponieważ działania Miasta w tym obszarze zdecydowanie wykraczają poza słowo "tolerancja", które to słowo nie oddaje w sposób właściwy i pełny kierunku, w którym podążamy. Otwartość, szacunek dla różnorodności, respektowanie praw człowieka oraz włączenie społeczne wszystkich grup to wartości, którymi kierujemy się jako Miasto. Liczne wydarzenia, które w tym roku przygotowaliśmy wspólnie z siedemnastoma organizacjami społecznymi dla mieszkanek i mieszkańców, umożliwią szersze spojrzenie na aktualne problemy społeczne" - dodaje.

Jak zapowiedziano, w czwartek, 21 września, w Baraku Kultury (al. Marcinkowskiego 21) o godz. 18 rozpocznie się spotkanie literackie z Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, na temat jej najnowszej, autobiograficznej książki pt. "Moja ukochana i ja". "Spotkanie poprowadzi dr hab. Błażej Warkocki, współredaktor antologii polskiej literatury queer "Dezorientacje". Dzień później w tym samym miejscu odbędą się warsztaty integracyjne dla rodzin LGBT+ i ich sojuszników, które poprowadzi Fundacja Tęczowe Rodziny. Z kolei w Lokum (ul. Fredry 7) wystąpią Luna & Sylvia Baudelaire Live. To dwie artystki, które w swoich utworach poruszają istotne problemy społeczności queerowej oraz kobiet" - informują miejscy urzędnicy.

"Planując Tydzień Równości chcieliśmy, by każdy mógł wziąć w nim udział, niezależnie od tego, w jakich godzinach pracuje" - podkreśla Kacper Nowicki, prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania. "Wydarzenia są w wielu częściach miasta, dotykają różnorodnych tematów i odbywają się o różnych godzinach, tak by każdy mógł wziąć w nich udział" - dodaje.

We wtorek, 19 września, w kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego będzie można dowiedzieć się, "Jak wierzymy w Poznaniu". Warsztaty przybliżą mozaikę wyznaniową stolicy Wielkopolski i działające tu wspólnoty religijne.

W środę, 20 września, o godz. 18 w Schronie (ul. Taczaka 10) rozpocznie się panel dyskusyjny pod hasłem "Równość, której wszyscy potrzebujemy". W Centrum Praw Kobiet (ul Marcinkowskiego 21/4) będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie starać się o pracę. Na wszystkie spotkania w Centrum Praw Kobiet obowiązują zapisy mailowe: [email protected]

W Laboratorium neuroRóżnorodności będzie można spotkać się z Jerzym i Weroniką Janiak- osobami w spektrum autyzmu, edukatorami, autorami książki dotyczącej neuroróżnorodności. Rodzice osób w spektrum autyzmu będą też mogli wziąć udział w warsztatach "Porozmawiajmy o samoświadomości". Na oba wydarzenia obowiązują zapisy: [email protected].

Fundacja Fiona proponuje również drzwi otwarte w Centrum Integracji i Aktywizacji FunEXIT - czyli dzień dedykowany osobom autystycznym, ich rodzicom i bliskim oraz lokalnej społeczności.

W Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty będzie można wziąć udział w Transkulturowym wieczorze filmowym z debatą (w języku angielskim, z możliwością tłumaczenia na j. polski i ukraiński), która pozwoli przyjrzeć się relacjom w różnorodnym środowisku Poznania.

W środę i czwartek (20 i 21 września) w Zębatce (ul. Garbary 47) odbędą się warsztaty serwisowania rowerów, dedykowane głównie kobietom i dziewczynom. Zapisy: akademiamysli.pl.

Kulminacją Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 będzie wielki piknik na placu Kolegiackim. W całej jego przestrzeni staną namioty i stoiska, na których na wszystkich czekać będą warsztaty i niespodzianki.

"Zależało nam na tym, by oddać przestrzeń sceniczną i artystyczną różnym grupom" - mówi Dominika Mądry z Estrady Poznańskiej. "Dlatego już o 14 na placu Kolegiackim zagra wyjątkowa grupa - Siły specjalne. To zespół składający się z zawodowych muzyków oraz muzyków-wolontariuszy, w tym osób w kryzysie bezdomności" - dodaje.

Jak zapowiedziano o godz. 16:30 i 20:15 będzie można podziwiać wyjątkowe pokazy vogiungowe. Nie zabraknie też spektakli - o godz. 18 będzie można obejrzeć "Całe życie w dresach" Teatru Ba-Ku, a o godz. 19:15 "Dla nas nie zabraknie krzeseł" w wykonaniu aktorów Sceny Roboczej.

Będzie można posmakować jedzenia z innych krajów i przekonać się, czy kuchnia może pomóc we wzajemnej integracji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro