Reklama
Reklama

Stary budynek dworca zniknie z mapy Poznania. To już pewne

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. WTK
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. WTK

Do informacji dotarła Telewizja WTK.

Historia kontrowersji wokół Poznania Głównego sięga czasów jeszcze przed Euro 2012, kiedy postanowiono o budowie na kolejowych terenach centrum handlowego z funkcjami dworcowymi. Od tamtego czasu planów było wiele, jednak żadne z nich nie doszły do skutku. Jak na początku lipca dowiedziała się Telewizja WTK - budynek starego dworca ma zostać wyburzony.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

"W tym miejscu, gdzie jest ten stary dworzec będziemy musieli zrobić miejsce pod te nowe tory. Ja te fakty przyjmuje ze zrozumieniem" - mówił wówczas w rozmowie z WTK prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Już wówczas informowano też, że kolejarze według nowego planu nie tylko zburzą stary dworzec, ale też na nowe tory i perony dostaną dworcowy plac i ulicę Dworcową. Poznański dworzec w całości ma przejąć spółka PKP PLK odpowiedzialna za budowę torów. "Ja już widziałem, jak to ma wyglądać, jest to koncepcja wypracowywana wspólnie z MPU. My jesteśmy gotowi do szeregu kompromisów. Do tego żeby też przekazać na rzecz PKP te miejskie działki, które będą im potrzebne" - dodał prezydent Poznania.

Choć przedstawiciele WTK od razu prosili też o komentarz kolejarzy, udało się go uzyskać dopiero teraz. "PKP SA planuje przekazać spółce PKP Polskie Linie Kolejowe SA działki na międzytorzu stacji Poznań Główny w celu rozbudowy układu torowego stacji. Inwestycja będzie polegała między innymi na zwiększeniu ilości czynnych krawędzi peronowych przy torach przelotowych, co powoduje konieczność rozbiórki starego budynku dworca. Zakres koniecznych do wykonania prac wyklucza modernizację obiektu (...) Główne założenia urbanistyczne budynku nowego dworca opracowuje Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu" - czytamy w wiadomości, którą do redakcji WTK przesłał Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Niebawem mamy poznać więcej informacji. "Niestety nie mogę ujawniać szczegółów tej konferencji i terminów, ale na szczęście ta kampania będzie trwała jeszcze tylko miesiąc i mam nadzieję, że padną wreszcie konkrety"- mówił reporterowi Pulsu Dnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dodał, że ma to być już we wrześniu. "Mam nadzieję, że ten projekt, który jest naprawdę dopracowany i sensowny, niezależnie od tego jak się to wszystko poukłada politycznie będziemy mogli zrealizować" - powiedział przed kamerą WTK prezydent Jaśkowiak.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro