Reklama
Reklama

Jest zwycięzca konkursu na koncepcję wystawy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Tak ma wyglądać

Wizualizacja | fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Wizualizacja | fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Zwycięzca to Trias AVI Sp. z o.o. z Warszawy. W nagrodę pracoenia zostanie zaproszona do podpisania umowy na zaprojektowanie ekspozycji. Za wykonanie umowy projektant otrzyma 4 mln zł.

"Wystawa stała jest jądrem muzeum, jego najważniejszą częścią. To właśnie od jej charakteru, treści i komunikatywności, będzie zależało powodzenie i popularność naszego nowego Muzeum" - podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Marszałek przypomniał, że od 1 stycznia 2023 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejął od Miasta Poznań rolę organizatora placówki. "Dzięki porozumieniu podpisanemu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mamy zapewnione refinansowanie tej inwestycji w kwocie 220 mln zł. Jednak, niezależnie od tego, co się wydarzy, w naszym budżecie mamy zabezpieczone 376 mln na całość budowy. To z naszej strony gwarancja, że Muzeum na pewno powstanie" - podkreślił.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

"Właściwie jednomyślnie podjęliśmy decyzję, bez dłuższych sporów i dyskusji"- zapewnił Robert Supeł, Przewodniczący Sądu Konkursowego. Dodał też, że wszystkie prace były na podobnym, wysokim poziomie.

Wiceminister Jadwiga Emilewicz, w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, dziękując marszałkowi za podjęcie wyzwania budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Jak podaje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, w konkursie złożone zostały trzy prace. "Zrobiliśmy kolejny krok milowy przybliżający nas do nowego Muzeum. Sąd Konkursowy nie miał łatwego zadania, musiał dokonać wyboru spośród propozycji zgłoszonych przez firmy o bardzo dużym, porównywalnym doświadczeniu", mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dodając, że autorzy zwycięskiej koncepcji najlepiej "wczytali" się w historię zwycięskiego Powstania, zachowując zdrową równowagę pomiędzy nowoczesnymi urządzeniami multimedialnymi a artefaktami. Zapewnił także, że wszelkie działania zaplanowane w ramach inwestycji idą zgodnie z przyjętym planem.

Zwycięzcą konkursu została Trias AVI Sp. z o.o. Druga nagroda przypadła autorom z pracowni ART FM Sp. z o.o. , a trzecie miejsce w konkursie zajął zespół projektowy z New Amsterdam Sp. z o.o.

Jak podaje WMN, teraz przed zwycięzcami konkursu i zespołem merytorycznym Muzeum, 12 miesięcy intensywnej pracy nad szczegółowym projektem wystawy. Po ich zakończeniu wybrany zostanie generalny wykonawca wystawy stałej. Szacowane koszty jej wykonania to 65 mln zł. Trias AVI Sp. z o.o. będzie pełniła nadzór autorski.

"Drugim kluczowym elementem dla tej inwestycji jest sama budowa obiektu. Równolegle z toczącymi się pracami projektowymi, WMN prowadzi przetarg na wybór generalnego wykonawcy budynków" - przekazuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Wystawa stała i całe nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zgodnie z harmonogramem, mają być gotowe do grudnia 2026 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro