Reklama
Reklama

Niepewny los ogromnej poznańskiej inwestycji. Oferty wykonawców znacznie przekraczają budżet

fot. PIM
fot. PIM

Chodzi o budowę wiaduktu w ciągu Lutyckiej.

31 maja wszczęto postępowanie o wyłonienie Inżyniera Kontraktu, a wkrótce ogłoszono też przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Choć początkowo zakładano, że wybudowane zostaną na pewno dwa wiaduktu drogowe - w ciągu Lutyckiej i w ciągu Golęcińskiej, przez komplikacje trzeba było zdecydować się na modyfikację założeń. I dlatego w przetargu zawarto prawo opcji. Podstawowym zakresem jest budowa wiaduktu w ciągu ul. Lutyckiej. Natomiast prawem opcji jest objęty wiadukt w ciągu ul. Golęcińskiej.

Właśnie otwarto oferty na wybór inżyniera kontraktu dla tej inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma SAFAGE. W przypadku zakresu podstawowego opiewa na niespełna 800 tysięcy złotych. Nie wiadomo jednak, czy inżynier kontraktu będzie w ogóle potrzebny. Dlaczego?

1 września otwarto oferty na wybór wykonawcy wiaduktu / wiaduktów. Nie są one optymistyczne - żadna nie mieści się w założonym przez miasto budżecie. Miasto liczyło, że wiadukt w ciągu Lutyckiej uda się wybudować za około 38 mln złotych, z czego nieco ponad 9 mln zł miałoby wyłożyć PKP PLK. Tymczasem najtańsza oferta opiewa na... nieco ponad 55 mln złotych. To oferta firmy SKANSKA. Aby doszło do realizacji inwestycji, konieczne byłoby więc dołożenie dużych pieniędzy. Gdyby natomiast w grę wchodziła budowa także drugiego wiaduktu, w ciągu Golęcińskiej, mowa byłaby o dodatkowych kilkudziesięciu milionach złotych.

Obecnie Poznańskie Inwestycje Miejskie analizują oferty złożone w ramach przetargu na wybór wykonawcy prac. Nie wiadomo jeszcze, czy miasto zdecyduje się na dołożenie brakujących środków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro