Reklama
Reklama

Zadośćuczynienie z dużymi odsetkami od Kościoła dla ofiary księdza pedofila

fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego"
fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego"

Jest prawomocny wyrok w głośnej sprawie.

O sprawie Arkadiusza H. pisaliśmy na portalu epoznan.pl wielokrotnie. Duchowny stał się jednym z antybohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" z maja 2020 roku. To właśnie w tym filmie bracia z Pleszewa oskarżyli Arkadiusza H. o molestowanie seksualne.

Wkrótce okazało się, że ksiądz mógł molestować więcej osób. Było ich sześć, ale pozostałe sprawy zostały umorzone ze względu na przedawnienie. W filmie Sekielskich duchowny przyznał się do zarzucanego mu czynu i jak stwierdził, "walczy ze swoimi słabościami".

W marcu 2021 roku rozpoczął się proces w tej sprawie. W trakcie rozprawy Arkadiusz H. przyznał się do winy i przeprosił za to, co zrobił. Tydzień później usłyszał wyrok. Skazano go na 3 lata więzienia oraz 10-letni zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Ale to nie zakończyło sprawy. W październiku 2021 roku ruszył proces apelacyjny. Prokuratura domagała się 6 lat więzienia dla księdza, a obrona chciała zmniejszenia kary do 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Ostatecznie umorzono postępowanie w związku z przedawnieniem sprawy. W maju 2022 roku wydano natomiast wyrok w sprawie o zadośćuczynienie. Sąd w Kaliszu zasądził jednemu z dwóch braci, którzy byli molestowani przez księdza, 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia od kurii, a dodatkowo kuria miała pokryć koszty procesowe. Drugi z braci wycofał swój pozew tuż przed wyrokiem.

W czerwcu 2022 Arkadiusza H. wydalono ze stanu duchownego. Także w czerwcu diecezja kaliska poinformowała, że złoży apelację od wyroku o zadośćuczynienie. Zdaniem diecezji, to sprawca ponosi winę za swoje czyny.

W poniedziałek, 11 września, Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał prawomocny wyrok w tej sprawie. Jak podała Gazeta Wyborcza, sąd utrzymał w mocy wyrok, który przyznaje ofierze księdza pedofila 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia, ale to nie wszystko. Diecezja musi mu też zapłacić odsetki liczone od 2019 roku (złożenie pozwu). To obecnie 105 tysięcy złotych. Diecezja musi też pokryć koszty procesu i koszty wynajęcia adwokata przez ofiarę.

Dla portalu wiez.pl decyzję skomentował rzecznik diecezji kaliskiej. - Diecezja kaliska przyjmuje do wiadomości wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku i zapoznaniu się z nim, zostaną podjęte dalsze decyzje w sprawie - przyznał ksiądz Przemysław Kaczkowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro