Reklama

Rekordowe dofinansowanie dla poznaniaków. Miasto dodatkowo zwiększyło budżet

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

Chodzi o pieniądze na likwidację kopciuchów.

Początkowa pula przeznaczona na program Kawa BIS w tym roku została najpierw zwiększona do 12,5 mln złotych, ale ostatecznie okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że miejscy radni postanowili ją raz jeszcze zwiększyć do 13,2 mln złotych. Dzięki temu uda się zrealizować wszystkie zaakceptowane wnioski, a tych było ponad 700.

- Pieniądze przyznawane w programie wypłacane są po ukończeniu inwestycji. Do tej pory mieszkańcy zrealizowali ich 170, łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła ponad 3 mln zł - wyjaśniają urzędnicy.

Choć mieszkańcy, którzy chcieliby zmienić swój sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny nie mogą już w tym roku składać wniosków o dofinansowanie w ramach programu Kawka BIS, mają inne możliwości. Jedna z nich to program Ciepłe mieszkanie. - Dotacja pozwala na likwidację źródeł ciepła, które nie spełniają wymagań ekologicznych. Uzyskać można nawet do 90 proc., zwrotu poniesionych kosztów. Wnioski można składać do 31 marca 2024 roku - dodają. Szczegóły TUTAJ. Inna opcja to program Czyste Powietrze (więcej TUTAJ).

Co istotne, już od 1 stycznia 2024 korzystanie z kopciuchów w naszym mieście będzie karane. - Do końca 2023 r. należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do końca 2025 r. trzeba zastąpić piece kaflowe lub typu koza, (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) a do końca 2027 r. - kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
73.05 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro