Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna kursuje już pięć lat. Zapowiedziano więcej połączeń!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Wszystko za sprawą podpisanego dziś porozumienia, dzięki któremu zwiększy się częstotliwości kursowania pociągów PKM.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. PKM zapewnia wszystkim pasażerom sporą częstotliwość połączeń.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Kolej metropolitalna jest bez wątpienia fenomenem. To fenomen dobrej, zgodnej współpracy samorządów, które uznały, że warto zapewnić swoim mieszkańcom komfortowe warunki dojazdu do pracy czy szkoły i z powrotem" - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Marek Woźniak dodał, że PKM jest tworem wirtualnym, który korzysta przede wszystkim z taboru naszych Kolei Wielkopolskich, finansowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. "Chcemy rozwijać projekty kolejowe, dlatego - jeśli uda się odblokować Krajowy Plan Odbudowy - pieniędzy na nowy tabor pojawi się więcej" - przyznał Marszałek.

Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego zapowiedział, że od stycznia 2024 roku zwiększy się liczba połączeń w ramach PKM współfinansowanych przez samorządy. "Zauważyliśmy, że w pewnych momentach pociągi dojeżdżają do punktu docelowego i oczekują na kolejne połączenie. Doszliśmy wtedy do wniosku, że można w tym czasie obsłużyć kolejne połączenia, ale na krótszych dystansach. Z tej analizy wyszło nam 15 nowych połączeń" - tłumaczył Wojciech Jankowiak.

"W poniedziałek 11 września Marek Woźniak, Wojciech Jankowiak, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz przedstawiciele samorządów uczestniczących w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podpisali pamiątkową tablicę zapowiadającą uruchomienie dodatkowych połączeń w ramach PKM. Chodzi o połączenia na sześciu liniach w relacjach: Poznań - Pobiedziska (3 pary), Poznań - Czempiń (2 pary), Poznań - Opalenica (2 pary), Poznań - Oborniki Wlkp. (3 pary), Poznań - Szamotuły (2 pary), Poznań - Kostrzyn Wlkp. (3 pary)" - przekazała Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

PKM jest finansowana przede wszystkim z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Zaangażowanie finansowe z roku na rok systematycznie się zwiększa, od 176 mln zł w 2018 r, do 331 mln w tym roku.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro