Reklama

Nowe święto państwowe. Dziś obchodzimy je po raz pierwszy

fot. Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski / FB
fot. Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski / FB

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny niedawno został wpisany do kalendarza polskich świąt państwowych.

W niedzielę odbyły się uroczystości w Siedlcu koło Kostrzyna, gdzie odsłonięty został pomnik upamiętniający młode więźniarki niemieckiego obozu pracy przymusowej.

"W latach 1941-1945 w majątku w Siedlcu istniał założony przez Niemców obóz pracy przymusowej - Kinderlager Heimdorf Warthegau. Uwięziono w nim kilkadziesiąt dziewcząt z okolicznych miejscowości wykonujących przede wszystkim prace polowe, często ponad swoje siły. Dzieci pozbawione były kontaktu z rodzinami, niezbędnego wyżywienia, warunków do utrzymania higieny oraz edukacji. Jest to jeden z licznych, brutalnych przykładów ekonomicznej eksploatacji Polaków podczas II wojny światowej, która dotykała również najmłodszych" - informuje dr Marta Sankiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

"Składamy dzisiaj najgłębszy hołd ofiarom II wojny światowej oraz tym, którzy tę wojnę przeżyli i swoją pracą, wytrwałością, samozaparciem i ofiarnością potrafili podnieść z ruin naszą Ojczyznę" - podkreśla dziś we wpisie na portalu społecznościowym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Przypomnijmy, nowe narodowe święto to inicjatywa posłów PiS. Ustawa została przyjęta przez Sejm 11 lipca. Wówczas za głosowało 448 posłów, nikt nie był przeciw, a od głosu wstrzymało się trzech parlamentarzystów. 28 lipca opowiedział się za nimi Senat. Na początku sierpnia ustawa została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

"Celem ustawy jest oddanie hołdu Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz Ojczyznę oraz w dowód szacunku i wdzięczności za ich wysiłek" - informowała wówczas Kancelaria Prezydenta.

Nowe święto państwowe będzie obchodzone 10 września. Nie będzie to dzień wolny od pracy.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro