Reklama

Minister Błaszczak odebrał w Poznaniu nagrodę. Obiecał pomoc w odbudowie Pomnika Wdzięczności

fot. MON
fot. MON

Uroczysta gala została zorganizowana w piątek.

Szef MON w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu odebrał statuetkę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za zasługi na rzecz wzmocnienia obronności państwa od przewodniczącego Akademickiego Klubu Obywatelskiego, prof. dr hab. Stanisława Mikołajczaka.
"Chcę zapewnić państwa, że w ciągu najbliższych 2 lat, jeżeli tylko Prawo i Sprawiedliwość, będzie kontynuowało swoją misję po październikowych wyborach, zbudujemy najsilniejsze wojska lądowe w Europie. Tak, nie ulega żadnej wątpliwości, że do tego doprowadzimy. Silne Wojsko Polskie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, jest warunkiem sine qua non rozwoju Polski. Dlatego, że jeśli jest bezpiecznie, no to mamy inwestycje, jeśli jest bezpiecznie, to obywatele naszego kraju decydują się na to, żeby mieszkać w Polsce, a nie z niej wyemigrować. Warunkiem elementarnym, który służy rozwojowi jest właśnie bezpieczeństwo" - zaznaczył minister M. Błaszczak.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Motto na tej statuetce 'Warto być Polakiem' jest naszym wspólnym mottem. Mamy fantastyczną historię, tylko musimy dbać o to, żeby nasze przesłanie było żywe. Musimy się przeciwstawiać tym, którzy chcą nas oczerniać, którzy starają się budować antypolską narrację i to właśnie czynimy. Tak, jak budujemy silne siły zbrojne, tak zadbamy o pamięć o naszych przodkach" - dodał szef MON.

Prof. Mikołajczak miał też specjalną prośbę do ministra. "Prosimy, by państwo polskie objęło opieką odbudowę naszego pomnika" - mówił. Chodzi o Pomnik Wdzięczności.

"Zapewniam, że zadanie, o którym mówi pan profesor Mikołajczak - wypełnimy" - odpowiedział Mariusz Błaszczak.

Przypominamy. Do 1939 roku monumentalny pomnik stał na Placu Mickiewicza. Wyrażał wdzięczność za odzyskaną niepodległość, a na jego budowę złożyli się sami poznaniacy. Pomnik powstał w 1932 roku. Podczas II wojny Niemcy wysadzili go w powietrze. Kilka lat temu powstał komitet, który chce odbudować pomnik. Dotychczas jednak nie udało się dojść do porozumienia, gdzie mógłby stanąć. Od 2016 roku 5-metrowa figura Chrystusa stanowiąca element Pomnika Wdzięczności stoi na terenie przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro