Reklama
Reklama

Zabytkowe samochody przyjechały do Poznania. Dużo się dziś będzie działo!

fot. Materiały organizatorów
fot. Materiały organizatorów

Trwa jubileuszowy, 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Dziś piknik na Torze Poznań.

Zgodnie z zapowiedziami w czwartek ruszył 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych, którego organizatorem jest świętujący w tym roku 100-lecie swojego powstania Automobilklub Wielkopolski.

Bazą rajdu jest Hotel Novotel Poznań Malta, z którego w piątek wystartowały załogi - łącznie aż 70 ekip z różnych krajów, m.in. Niemiec, Austrii i Anglii. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1914 roku. Trasa rajdowa przebiegała śladami początków Państwa Polskiego - w piątek, 8 września, kierowcy pojechali przez Wierzenicę do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Dalej zabytkowe auta pojechały w kierunku Dziekanowic, gdzie na uczestników czekała przeprawa promowa na Ostrów Lednicki. Przemierzając Puszczę Zielonkę, kierowcy dotarli na targowisko w Skokach, gdzie odbyły się próby sportowe. Następnie odwiedzili Nadleśnictwo Łopuchówko a finiszowali na placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie. Tam odbył się konkurs elegancji.

Drugi dzień rajdu - sobota, 9 września - to "Piknik z automobilem" na Torze Poznań. "Tego dnia - oprócz prób sportowych przygotowanych dla uczestników rajdu - nie zabraknie również emocji wyścigowych podczas XIX Memoriału im. Henryka Rucińskiego z widowiskowym startem typu Le Mans w najstarszej klasie. Polega on na tym, że po sygnale startera kierowca musi dobiec do swojej maszyny, uruchomić jej silnik i wystartować na tor. Tu również odbędzie się konkurs elegancji" -zapowiadają miejscy urzędnicy.

Zapowiedziano mnóstwo atrakcji. Wśród nich są m.in. przejażdżki dla publiczności zabytkowymi autobusami po nitce toru, wyścig dla dzieci w samochodzikach (napędzanych poprzez pedały oraz elektrycznych) czy pokaz retro-mody. Tradycyjnie będzie już strefa food trucków i dmuchańce, a chętni będą mogli podriftować na gokartach elektrycznych. Będzie można też obejrzeć wystawę klubów motocyklowych i samochodowych z Wielkopolski oraz zabytkowych rowerów.

"Na Tor Poznań będzie można dojechać specjalnie przedłużoną linią turystyczną. Wstęp i wjazd na teren obiektu są bezpłatne" - dodają przedstawiciele magistratu. Atrakcje przygotowano już od godziny 10:00.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania. Rajd współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Powiat Poznański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro