Reklama
Reklama

Niezwykłe odkrycie podczas prac budowlanych na poznańskim Starym Rynku. Już wiadomo, że zmieni się harmonogram prac

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Łukasz Kędziora

Badania archeologów trwają.

Jak informuje "Głos Wielkopolski" niezwykłego odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na ul. Jana Baptysty Quadro w Poznaniu. Podczas prowadzonych prac ujawniono mury średniowiecznych kamienic. Swoje działania prowadzą już archeologowie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"To gratka dla archeologów, historyków i tych, którzy interesują się przeszłością Poznania, bo tego typu mury, szczególnie na rynku, nigdy nie były odsłonięte na taką skalę. Jest to niepowtarzalna okazja, aby wszystko udokumentować" - mówi dziennikarzom profesor Artur Różański, archeolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

"Udało się odkryć mury kamienic średniowiecznych, właściwie kramów, które funkcjonowały na rynku już od XV wieku. One oczywiście w pierwszym zarysie były drewniane, natomiast nam udało się natrafić na formę przebudowaną - czyli murowanych budynków, które idą w ciągu ulicy Jana Baptysty Quadro" - dodaje i podkreśla, że od lat było wiadomo, że mury się w tym miejscu znajdują, ale dokumentacja była niepełna.

Już wiadomo, że w związku z odkryciem ulegnie zmianie harmonogram prac. Chodzi o instalację wodno-kanalizacyjną. "Problem jest taki, że pomiędzy dwoma ścianami jest bardzo wąska przestrzeń, a konieczne jest umieszczenie tam całych instalacji, które były zaprojektowane w ciągu ulicy Jana Baptysty Quadro. Nie można jednak w tym celu zniszczyć murów" - tłumaczy profesor.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają prace archeologów. Wiadomo, że wpłyną na harmonogram wcześniej zapowiadanych w tym miejscu działań. Dalsze decyzje na temat odkrycia będzie podejmował miejski konserwator zabytków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro