Reklama
Reklama

Sebastian Kulczyk sprzedał autostradę A2. Od poniedziałku wzrosną ceny przejazdu

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Autostrada Wielkopolska
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Autostrada Wielkopolska

O sprawie nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita. Jak przekazano, transakcja została dopięta w ostatnich dniach. Dotyczy sprzedaży firmy KI One, która miała 23,8 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska (AWSA) oraz 40 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska II (AWSA II.).

"Sprzedana została także Autostrada Eksploatacja (AESA), odpowiedzialna za utrzymanie koncesyjnych odcinków A2, a także budowlana spółka A2 Route. Należące do Kulczyka autostradowe aktywa kupił francuski fundusz inwestycyjny Meridiam" - czytamy.

Wartość transakcji szacuje się na ok. 3 mld zł.

Sprzedaż Autostrady Wielkopolskiej przez Kulczyka była już wcześniej zapowiadana. Z ustaleń Pulsu Biznesu już na początku roku wynikało, że Sebastian Kulczyk nie planuje więcej inwestować w biznesy na rynkach regulowanych. Chce postawić na nowe technologie.


  • Aktualizacja
    piątek, 8.09.2023 r., godz. 12.11
    Aktualizacja
    piątek, 8.09.2023 r., godz. 12.11
    Już po publikacji tekstu otrzymaliśmy od spółki Autostrada Wielkopolska informację o wzroście cen przejazdu za autostradę na trasie Nowy Tomyśl - Konin. Od 11 września, za przejazd każdego z trzech 50 kilometrowych odcinków na tej trasie zapłacimy: 15 PLN - Kat. 6 (motocykle); 30 PLN - Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach); 47 PLN - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach); 72 PLN - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach), 109 PLN - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach). 300 PLN - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne). Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro