Ratajskie osiedla zastawione autami przyjezdnych po wprowadzeniu opłat na parkingu Posnanii. Miasto: "staramy się zachęcać do wykorzystania transportu zbiorowego"
Wracamy do sprawy.
Już w czwartek pisaliśmy o problemie, który od 21 sierpnia występuje na ratajskich osiedlach. Okazało się, że po wprowadzeniu opłat na parkingu CH Posnania, wielu kierowców dojeżdżających do Poznania z okolicznych miejscowości nie staje już na parkingu w obiekcie tylko na darmowych miejscach znajdujących się na okolicznych osiedlach. To problematyczne dla mieszkańców tych osiedli, bo dla nich brakuje miejsc.
Już w czwartek SM Osiedle Młodych wyjaśniała nam, że sprawa jest znana spółdzielni. - Analizujemy różne rozwiązania, które w następnym kroku będą konsultowane z mieszkańcami. Celem jest zabezpieczenie miejsc postojowych dla naszych mieszkańców - wyjaśniała nam Julia Tritt z SM Osiedle Młodych.
W poniedziałek odpowiedziało nam miasto. - Miasto nie odpowiada za organizację miejsc parkingowych na terenach, których dotyczy pytanie. Deweloperzy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe powinni zapewnić miejsca postojowe w obrębie bloków oraz zadbać o ich zabezpieczenie, ponieważ z publicznych pieniędzy nie można finansować budowy miejsc parkingowych na terenach prywatnych - przyznaje Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania. - Miasto Poznań prowadzi konsekwentne działania mające na celu poprawę transportu publicznego i zmniejszenia liczby samochodów wjeżdżających do śródmieścia, a tym samym ograniczenia jego zatłoczenia. Poprzez budowę nowych linii tramwajowych oraz ich modernizację staramy się zachęcać do łączenia różnych środków transportu i zwiększać wykorzystanie transportu zbiorowego, zwłaszcza wśród osób, które dojeżdżają do stolicy Wielkopolski z innych miejscowości - dodaje.
- Poznań jest zaangażowany wspólnie z sąsiednimi powiatami i gminami w rozwój kolei metropolitalnej. W pobliżu stacji kolejowych na terenie powiatu poznańskiego znajdują się parkingi (dzięki dotacjom unijnym wybudowano 53 węzły przesiadkowe), na których można zostawić swoje pojazdy, a następnie skorzystać z transportu kolejowego. Warto wspomnieć, że stosunkowo nowe miejsca w strefie płatnego parkowania pojawiły się w okolicach Mostu Św. Rocha. Na terenie Poznania działają także parkingi P&R, m.in. na ul. św. Michała, Biskupińskiej i Rondzie Starołęka. Do tego dochodzą parkingi typu Park and Go w śródmieściu. Wkrótce powstanie nowy parking P&R przy węźle Plewiska/Grunwaldzka. Dzięki biletowi okresowemu na karcie PEKA z parkingów P&R można korzystać bezpłatnie. Osoby nie korzystające z biletu okresowego są zobowiązane wykupić bilet, na podstawie którego można podróżować na liniach ZTM w godzinach działania parkingów - kończy.
Najpopularniejsze komentarze