Reklama
Reklama

Kolorowy korowód przejdzie dziś ulicami miasta

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Renata Winczewska
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Renata Winczewska

W sobotę odbędą się Dożynki Miejskie i Święto Chleba.

"Dożynki to tradycyjne święto, ukoronowanie trudu rolników i ogrodników, symboliczne zakończenie żniw. To też wydarzenie, które odnosi się do poznańskiej gospodarności i zaradności, tak charakterystycznej dla naszej tożsamości. Dożynki będą okazją do wpuszczenia odrobiny wiejskiego stylu życia do centrum miasta. Dodam, że w Poznaniu mamy ponad 7,5 tys. hektarów pól, sadów, szklarni i łąk, podzielonych pomiędzy 730 gospodarstw rolnych i około 200 ogrodników" - mówi Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Dożynki rozpoczną się mszą św. w kościele Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej. Z tego miejsca o godzinie 14:00 wyruszy barwny korowód. Jego uczestnicy przejdą ulicą Śniadeckich do parku Wilsona. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Miasta Poznania.

Jak zapowiedziano, o godz. 15:00 obrzęd dożynkowy zaprezentuje zespół folklorystyczny Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Będzie też można zobaczyć spektakl muzyczny Teatru Mozaika oraz występ zespołu folkowego Tytka i pokazy zumby. Część artystyczna będzie przeplatana konkursami z wiedzy o piekarstwie i rolnictwie. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi zespół Fanfara Awantura. Zapowiedziano też warsztaty garncarskie, zielarskie, powroźnika oraz łyżkarza. Będzie można także zobaczyć dawne wyposażenie gospodarstwa chłopskiego.

"W parku Wilsona odbędą się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy i animacje dla dzieci, w tym malowanie buzi czy dmuchany zamek. Na uczestników czekać będzie zwyczajowa grochówka z kotła" - zapowiadają miejscy urzędnicy.

W tym roku dożynki odbędą się razem z XXV Świętem Chleba w Wielkopolsce, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro