Przyjacielski przewodnik
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale czworonogi nie tylko są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Równie dobrze spisują się w roli opiekunów, przewodników i terapeutów. Najlepiej wiedzą o tym osoby niepełnosprawne.
Pies dla dziecka jest ulubionym zwierzątkiem, często też zabawką. Dla niepełnosprawnych jest czymś więcej - przewodnikiem i opiekunem, doskonałym pomocnikiem. Niestety, osoba z psem w miejscu publicznym nie jest mile widziana. Nie pomagają tłumaczenia, że pies to konieczność niezbędna do wykonywania wielu czynności. Jednak już niedługo, bo 19 czerwca, wszystko się zmieni. Wejdzie w życie ustawa, która da niepełnosprawnym prawo do poruszania się w miejscach publicznych w towarzystwie psa przewodnika.
Jednym z miejsc w Poznaniu, w którym niepełnosprawni już teraz mogą poruszać się ze swoim psim opiekunem jest Galeria Malta. To właśnie w niej we wtorek odbyły się pokazy labradorów. Psy podnosiły upuszczony przedmiot, otwierały szuflady i wyciągały z nich ciuchy, a także pomagały omjać przeszkody.
Wyszkolony czworonóg nie jest ogólnodostępny. Osoby niewidome i poruszające się na wózku inwalidzkim muszą czekać nawet kilka miesięcy na zwierzęcego przewodnika. Wszystko przez to, by jak najlepiej wyszkolić psa. Musi być poddany wielu próbom, które umożliwią mu precyzyjne wykonywanie poleceń właściciela.
W Polsce obecnie "pracuje" 170 psów przewodników oraz 30 psów asystentów.