Reklama
Reklama

Aquanet o legionelli. Czy poznaniacy mają się czego obawiać?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Myriams-Fotos z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Myriams-Fotos z Pixabay

Przedstawiciele spółki uspokajają.

W poniedziałek wojewoda Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy, by sprawdzić sytuację w regionie. W trakcie spotkania poinformowano, że od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia legionellą. Dwie osoby zmarły. W Poznaniu nie było takiego przypadku.

Dziennikarze Radia Poznań zapytali w Aquanecie, czy możemy czuć się bezpieczni. Wiceprezes spółki, Anna Graczyk, poinformowała, że woda w poznańskich wodociągach jest za zimna dla ciepłolubnej bakterii. "To jest woda podziemna, albo quasi podziemna, która infiltruje przez kilka tygodni i ma charakter wody podziemnej. To po pierwsze powoduje, że procesy technologiczne późniejsze, to są procesy oparte o naturę, czyli głównie filtracja, jak również wpływa na temperaturę. Temperatura wody w sieci poznańskiej to jest 10 do 17-18 stopni Celsjusza maksymalnie" - mówiła.

Jak dodano, bakteria rozwijają się w wodzie o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Aquanet zapewnia, że woda nieustannie jest monitorowana. Prowadzone badania w ostatnich latach nie wykryły obecności tej groźnej bakterii.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro