Reklama

Poznańskie fortyfikacje pękały w szwach. "Rekord padł w Forcie VI"

Materiały prasowe | fot. Bartosz Jankowski
Materiały prasowe | fot. Bartosz Jankowski

Za nami 11. Dni Twierdzy Poznań.

W tym roku w weekend 26 i 27 sierpnia można było skorzystać z blisko 30 atrakcji. Jak podsumowują organizatorzy, w ostatni weekend poznańskie fortyfikacje pękały w szwach. Zwiedzających nie powstrzymały nawet ulewy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak podkreślono, choć atrakcji było więcej, jednak impreza nie mogłaby się odbyć bez zabytków związanych z XIX-wieczną pruską Twierdzą Poznań, której wydarzenie zawdzięcza nazwę.

"Dzięki staraniom opiekujących się nimi pasjonatów i pasjonatek historii wiele z nich zyskało swoich gospodarzy. Każdego roku udostępniane są nieznane wcześniej fragmenty kazamat, pojawiają się nowe eksponaty, a całość ożywiają grupy rekonstrukcyjne. Forty Va i VI zostały doposażone w repliki działek rewolwerowych, a Fort Ia zaprosił powstańców styczniowych. Nowością był pokazywany po raz pierwszych Schron J2Via. Natomiast Rezerwat Archeologiczny Genius loci przywołał ducha średniowiecza dzięki drużynie wojów" - informuje koordynator akcji Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się spacery. Są wśród nich klasyczne trasy po Cytadeli, jak i zaskakujące wieczorne eskapady po historycznych obiektach militarnych poznańskiego Dworca Głównego z Pasjonatami Podziemi. Jak podkreślono, ten ostatni punkt programu przyciągnął setki osób.

Rekord jednak padł w Forcie VI, którego bogaty program przyciągnął aż 2600 osób. "Fort Ia odwiedziło ponad 1300 osób. Nawet względnie niewielkie schrony cieszyły się dużym zainteresowaniem. Schron piechoty J2 IVa, którego hitem były przejażdżki poradzieckim terenowym UAZ-em przyciągnął 900 osób. Do szczelin przeciwlotniczych przy ul. Kościelnej (aż dwóch!) zajrzało łącznie 1600 osób, a do bardzo małego osobistego schronu przeznaczonego dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty Arthura Greisera dotarło 320 osób" - dodaje Mania.

"Według wstępnych szacunków frekwencja łączna wyniosła około 10-12 tys. osób. To najlepszy dowód potwierdzający jak ważną częścią poznańskiego dziedzictwa są fortyfikacje i jak duży jest ich potencjał turystyczny" - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro