Reklama
Reklama

Leszczyńscy Terytorialsi udzielali pomocy medycznej na polu walki. Pokazali, jak radzą sobie z amputacją kończyn

fot. 12. WBOT
fot. 12. WBOT

Chodzi o ćwiczenia, które odbywały się na obiekcie clouse quarter battle (CQB) Amazonka.

Terytorialsi ze 125. batalionu lekkiej piechoty w Lesznie podczas szkolenia zdobywali umiejętności w zakresie: udzielania pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, planowania i nadzorowania ewakuacji z rejonu zagrożonego, czy wspieraniz pozostałych żołnierzy w neutralizacji zagrożeń chemicznych. Żołnierze doskonalili również umiejętności w zakresie wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, które na polu walki stanowią główną przyczynę śmierci. Dodatkowo, przypomnieli sobie zasady sprawdzania drożności dróg oddechowych, odbarczania odmy płucnej czy zaopatrywania ran klatki piersiowej. Instruktorzy sprawdzili również, jak uczestnicy szkolenia radzą sobie w przypadku amputacji kończyn.

W medycynie pola walki nie można wypracować jednego scenariusza działania. Częste ćwiczenie procedur jest ważne, bo w sytuacji zagrożenia, żołnierz opanuje towarzyszący stres - informuje por. Anna Jasińska- Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt został zrealizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Survival Team Leszno i Zakładem Medycyny Pola Walki i Ratownictwa ZPWiR z siedzibą w Krakowie. Żołnierze, którzy uczestniczyli w szkoleniu ratowników pola walki są aktualnie w okresie szkolenia specjalistycznego (jest to drugi rok szkolenia WOT) - podsumowuje por. Anna Jasińska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
29 km
Stan powietrza
PM2.5
12.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro