Reklama
Reklama

Legioneloza w Wielkopolsce. 17 zachorowań od początku roku i 2 zgony. Zwołano sztab kryzysowy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CDC / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CDC / unsplash.com

Wojewoda postanowił sprawdzić sytuację w województwie pod tym kątem.

W poniedziałek informowaliśmy o potwierdzeniu zakażenia legionellą u małżeństwa z południa regionu. Para trafiła do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, a jej stan się poprawia. Okazuje się jednak, że nie są to pierwsze przypadki zakażenia bakterią w naszym województwie w tym roku.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

W poniedziałek wojewoda Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy, by sprawdzić sytuację w regionie. W trakcie spotkania poinformowano, że od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia legionellą. Dwie osoby zmarły - jedna na początku roku, a druga w ubiegłym tygodniu. W przypadku drugiego zmarłego wiadomo, że był to 37-letni mężczyzna, który sporo podróżował po Polsce i w ostatnim czasie biwakował na polu namiotowym pod Turkiem. Źle się poczuł i trafił do szpitala w Koninie, skąd przewieziono go do szpitala w Warszawie, gdzie zmarł.

17 przypadków zachorowań na legionelozę w regionie to liczba, która nie odbiega od normy. Najwięcej zachorowań odnotowuje się każdego roku latem, bo to wysoka temperatura sprzyja rozwijaniu się bakterii legionelli w wodzie.

W Polsce obecnie największe ognisko zakażeń znajduje się na Podkarpaciu. Z taką sytuacją, by dziesiątki przypadków występowały w jednym miejscu nie mieliśmy do czynienia w kraju od wielu lat. W przypadku Wielkopolski kilkanaście przypadków wystąpiło w różnych częściach regionu - nie można więc mówić o jednym ognisku zakażeń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro