Reklama

Lotnisko na Ławicy istnieje od 110 lat. "Uroczystego otwarcia obiektu dokonał cesarz Wilhelm II"

fot. Archiwum Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości / Lotnisko Ławica/ FB
fot. Archiwum Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości / Lotnisko Ławica/ FB

Stacja Lotnicza Poznań będąca na początku pruskim lotniskiem wojskowym powstała w roku 1913.

Historię przypominają dziś przedstawiciele poznańskiego portu. "26 sierpnia 1913 roku w podpoznańskiej wsi Ławica zbudowano na obszarze około 300 ha lotnisko wojskowe" - napisali na portalu społecznościowym. "Uroczystego otwarcia obiektu dokonał cesarz Wilhelm II. Lotnisko posiadało hangary na 30 samolotów, warsztaty i koszary specjalnej jednostki wojskowej zajmującej się szkoleniem pilotów oraz przeglądami i naprawą samolotów" - dodali.

Już w okresie I wojny światowej było jednym z ważniejszych ośrodków niemieckiego lotnictwa wojskowego. Rok 1919 był w dziejach portu na Ławicy dość szczególny. Poznaniacy zdobyli lotnisko, tworząc tu powietrzną formację armii wielkopolskiej. W tym samym roku swoją działalność zainaugurował wielkopolski Aeroklub. Pomimo, że pierwsze komercyjne połączenia uruchomiono w 1921 r., to właściwe lotnisko cywilne zaczęło funkcjonować dopiero 4 lata później.

Port lotniczy na Ławicy w Poznaniu jest najstarszym lotniskiem w Polsce. Pierwsze loty - do Warszawy i Gdańska odbyły się podczas I Targu Poznańskiego, zainicjowane przez Towarzystwo AEROTARG.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro