Reklama

Przed nami weekend pełen atrakcji dla miłośników historii. Sporo się będzie działo!

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

Ruszyła XI edycja Dni Twierdzy Poznań. Co możemy zobaczyć?

W tym roku będzie można odwiedzić między innymi Forty: Ia, IIa, IVa, V, Va, VI, VII (Muzeum Martyrologii Wielkopolan - pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach zorganizowany przez Niemców), a także Fort Winiary, czyli Cytadelę, na której czekają muzea i spacery. Co roku w programie pojawiają się nowości - listę dostępnych atrakcji uzupełni zwiedzanie Schronu J2VIa przy ul. Pilickiej oraz nocny spacer po okolicach dworca Poznań-Główny.

Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Jak wymieniono, w Forcie VI będzie można skosztować żołędziowej kawy w kawiarni z czasów okupacji. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń z pewnością odnajdą się na ścieżce grozy przygotowanej przez Schron przy ul. Babimojskiej.

"W tym roku przypada 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Do tego jubileuszu odnoszą się wydarzenia organizowane przez Fort Ia na Starołęce. Odbędą się one pod hasłem "Obok orła znak Pogoni - udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863". Nawiązanie będzie można znaleźć również w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki "Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik" - zapowiadają miejscy urzędnicy.

Poza atrakcjami militarnymi z okresu średniowiecza i XIX wieku znajdą się również te z czasów II wojny światowej. "Zainteresowani będą mogli zajrzeć do schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej. Do zabytków z czasów zimnej wojny należy udostępniony dla zwiedzających przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania" - dodają przedstawiciele magistratu.

"Dodatkowo na uczestników czekają liczne rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, gry i filmy. Dla zainteresowanych aktywnym zwiedzaniem przygotowano Forteczny Rajd Rowerowy. Jego uczestnicy wybiorą przynajmniej 5 miejsc biorących udział w Dniach Twierdzy Poznań i zrobią sobie w tych punktach zdjęcia. Przewidziano nagrody dla wyróżnionych zawodników" - wymieniają.

Koordynatorem wydarzenia jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Program wydarzenia zawiera ponad 20 punktów i atrakcji. Wstęp na większość z nich jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro