Reklama
Reklama

Nad Jeziorem Kierskim masowo dokarmiają kaczki chipsami. Gdy zwrócili uwagę, usłyszeli, że psują zabawę

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Skarżą się nasi Czytelnicy.

- Nad Jeziorem Kierskim ludzie masowo dokarmiają kaczki chipsami. Próbowaliśmy przeganiać kilka razy kaczki z plaży i zwracać ludziom uwagę, ale dostaliśmy tylko uwagi, że to dzieci i że psujemy zabawę. W trawniku było wysypana masa chipsów, chleba, wafelków i stado z 15 kaczek. W wodzie na plaży za to ptasie odchody pływające przy piasku. Po prostu obrzydliwe to jest. A ironia w tym, że obok są plakaty z informacjami edukacyjnymi, zakazującymi dokarmiania. Mam wrażenie, że powinno się robić więcej w tej sprawie, bo "bąbelki" od "madek" mają ubaw a kaczki umierają potem przez sól - napisali do nas Czytelnicy, którzy zaobserwowali sytuację nad jeziorem.

Niestety karmienie ptaków chlebem czy ciastkami to praktyka stosowana w wielu miejscach. A na przykład chleb czy chipsy zawierają sól, która bardzo szkodzi ptakom. Taki pokarm w diecie ptaków sprawia, że te zaczynają chorować. Zupełnie inny aspekt to po prostu zaśmiecanie akwenów, co prowadzi do wzrostu pleśni w wodzie.

Jeśli chcemy dokarmiać ptaki wodne, to wyłącznie zimą - w trakcie mrozów, gdy mogą mieć problem ze zdobyciem pożywienia. Na pewno nie chlebem i chipsami, a specjalną karmą lub np. pokrojonymi drobno warzywami, a także ziarnami zbóż.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro