Reklama
Reklama

Wakacje: warto sprawdzić ważność dokumentów

Znaczna liczba osób rozpoczęła już przygotowania do urlopu wakacyjnego. Warto już teraz zastanowić się, które dokumenty będą nam niezbędne podczas podróży. Zachęcamy do sprawdzenia, czy są one aktualne.

Pomimo wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia granic pomiędzy państwami członkowskimi, paszporty ciągle cieszą się dużą popularnością. Dziennie w Poznaniu paszport odbiera 200-300 osób. Czas oczekiwania od złożenia dokumentów wynosi do czterech tygodni.

Dokument ten - pomimo, że kojarzony głównie z przejściem przez granice państwa, dziś używany już tylko do przekraczania granic poza Unią Europejską - potrzebny jest także do wielu innych czynności realizowanych podczas pobytu na terenie obcego państwa. Paszport jest np. niezbędny przy załatwianiu spraw w urzędach oraz na uczelniach wyższych za granicą.

Od stycznia 2009 roku wprowadzony został nowy przepis o automatycznym unieważnieniu dowodu osobistego, gdy obywatel zmienia nazwisko lub miejsce zameldowania. Każdy ma obowiązek zgłoszenia takiej zmiany do 14 dni. Jeżeli tego nie zrobi, dowód zostanie automatycznie unieważniony w okresie trzech miesięcy.

Okazuje się, ze wielu obywateli mieszkających w Poznaniu ma nieważne dowody osobiste. O fakcie tym mogli dowiedzieć się np. podczas chęci oddania głosu w trakcie niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Nie możemy zapomnieć o ubezpieczeniu. Każdy powinien wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. W celu uzyskania tych dokumentów, należy we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia złożyć Wniosek o wydanie formularza E 106, E109 i E 111. Podczas składania wniosku należy mieć również przy sobie dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne.

Każdy, kto złoży wnioski samodzielnie otrzyma imienną kartę "od ręki". Całą dokumentację można także przesłać pocztą. Czas oczekiwania na kartę wynosi wtedy 2 tygodnie.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro