Reklama
Reklama

Nowy zbiornik wodny na os. Kiekrz. Do czego służy?

fot. PIM
fot. PIM

Jego zadaniem jest przede wszystkim gromadzenie wód deszczowych i roztopowych.

Zbiornik retencyjny już pełni swoją podstawową funkcję, bo po ostatnich opadach został wypełniony wodą deszczową. Wcześniej wykonawca zajmował się przebudową kolektora deszczowego, a teraz koncentruje się na placu serwisowym przy zbiorniku. Docelowo mieszkańcy będą tu także mogli spędzać czas, bo powstaje dla nich ścieżka z ławkami i oświetleniem - powiedział Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zbiornik powstał w rejonie ulic Kierskiej, Sanatoryjnej i Sztormowej. Jego pojemność to ok. 3000 metrów sześciennych. Retencjonowanie wody ma pozwolić na minimalizowanie zagrożenia zalewania położonych niżej budynków i ulic podczas ulewnych deszczów oraz zabezpieczenie okolicy przed podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów rzeki Samicy Kierskiej.

W ramach zadania doprowadzona do prawidłowego stanu technicznego zostanie cała infrastruktura towarzysząca zbiornika. Należy tu wymienić m.in. renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe, które obecnie nie spełniają swoich funkcji. Przed dopływem wód do zbiornika zastosowane zostaną urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia stałe.

Inwestycja zyskała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska" - informuje PIM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro