Reklama
Reklama

Poznańska uczelnia otwiera w tym roku kierunek lekarski. Zwłoki na zajęcia kupili w USA

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. paulbr75/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. paulbr75/pixabay.com

Chodzi o Akademię Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka Pierwszego w Poznaniu.

Wiosną uczelnia otrzymała zgodę ministra edukacji i nauki na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Sylwia Sałwacka z "Gazety Wyborczej" przeprowadziła wywiad z kanclerzem wyżej wymienionej akademii Januszem Musiałem. Przyznał on, że uczelnia mierzyła się z hejtem, który spadł na nią, gdy ogłosiła rekrutację na nowy kierunek lekarski. Akademię nazywano szyderczo "Wyższą Szkołą Bolka i Lolka" albo "Wyższą Szkołą Hanna-Barbera".

Władze uczelni jednak nie przejmują się nieprzychylnymi opiniami i wciąż angażują się w związku z otwarciem nowego kierunku. Kanclerz ANSKMP powiedział w rozmowie z dziennikarką "GW", że nauczycielami akademickimi na kierunku lekarstwo będą znani profesorowie medycyny. Dziekanem Wydziału Lekarskiego został prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter. Wykładowcami mają być również profesorowie i doktorzy związani także z Uniwersytetem Medycznym.

Nie mamy oczywiście takiego zaplecza jak np. potężny Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który co roku przyjmuje na medycynę ponad 600 osób. Ale oferujemy dobre warunki. Budujemy centrum symulacji medycznych, mamy świetnie wyposażoną cyfrową bibliotekę i laboratoria - powiedział dla "GW" Janusz Musiał z Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka Pierwszego. Zapytany o prosektoria, przyznał, że mają uczelnia podpisała umowę z Instytutem Medycyny Praktycznej w Przeźmierowie, który organizuje od lat kursy medyczne, szkoli lekarzy.

Dziennikarka zapytała kanclerza uczelni, czy mieli kłopoty ze zdobyciem ciał na zajęcia z anatomii - Niepubliczne uczelnie najczęściej muszą sprowadzić ciała z zagranicy. My zakupiliśmy je w USA. Wydaliśmy na to ponad 400 tys. zł. Stół do anatomii kosztował kolejne 670 tys. zł. Tylko w tym roku zakupy dla kierunku lekarskiego kosztowały nas już 1,2 mln zł - odpowiedział Musiał i przyznał, że to duża inwestycja, a uczelnia raczkuje jeśli chodzi o nowy kierunek.

Od października studia na Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka Pierwszego w Poznaniu ma rozpocząć 40 studentów. Za sześć lat nauki mają zapłacić 368 tys. zł.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro