Idą wybory. Można się zgłaszać do pracy w obwodowych komisjach. Ile płacą?
W Poznaniu potrzeba około 2500 osób.
Kandydaci na członków obwodowych komisji wyborczych muszą spełniać określone wymogi: muszą to być pełnoletni Polacy posiadający prawa wyborcze. Muszą też na stałe mieszkać w województwie, na terenie którego znajduje się komisja, w której chcą pracować. - Na członkostwo w OKW nie mogą liczyć osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu i ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu - wyjaśniają miejscy urzędnicy.
Członek komisji dostanie 600 złotych netto, zastępca przewodniczącego komisji 700 zł netto, a przewodniczący komisji 800 złotych netto. Co istotne, członek komisji nie pracuje tylko w dniu wyborów. - Praca zaczyna się praktycznie zaraz po powołaniu. Wśród głównych obowiązków znajdują się: udział w posiedzeniach komisji, szkoleniach organizowanych przez urzędników wyborczych, przeliczaniu kart do głosowania, odbiorze lokalu wyborczego, a w dniu wyborów - przeprowadzenie głosowania oraz ustalenie wyników wyborów do Sejmu i Senatu oraz referendum w obwodzie.
Jak można się zgłosić? - Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, bo to właśnie komitety wyborcze mają pierwszeństwo wysuwania kandydatur. Wykaz zarejestrowanych komitetów, wraz z adresami stron internetowych, jest dostępny na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Druga możliwość to indywidualne zgłoszenie na listę rezerwową. Osoby zgłaszające się w ten sposób mogą zostać powołane w skład komisji, ale tylko w przypadku, gdy komitety wyborcze nie przedstawią wystarczającej liczby kandydatów. Formularz indywidualnego zgłoszenia do OKW oraz więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl.
Nabór trwa do 15 września.
Najpopularniejsze komentarze