Reklama

Ponad 120 ochotników przekroczyło bramę koszar. "Będą musieli stawić czoła własnym słabościom"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy rozpoczynają szkolenie w ramach "Wakacji z WOT".

W sobotę bramę koszar w Lesznie przekroczyło ponad 120 ochotników. Przyszli terytorialsi pobrali pełne wyposażenie niezbędne do odbycia szkolenia podstawowego. Jak przekazano, w ciągu najbliższych dwóch tygodni będą uczyć się elementarnych zagadnień z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Rekruci zapoznają się także z podstawami topografii, która jest niezbędna w codzienności wojskowej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Podczas wcielenia, dowódcy sprawdzą z jaką kondycją ochotnicy przekraczają bramę koszar. Już w sobotę czeka ich sprawdzian z wychowania fizycznego oraz dopełnienie ostatnich formalności. Od tej chwili, przyszli terytorialsi muszą nastawić się na codzienny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Każdy dzień będzie zaczynał się pobudką o 5:30, porannym rozruchem fizycznym, śniadaniem i wymarszem na zajęcia. Od tego momentu, kandydaci na terytorialsów będą musieli stawić czoła własnym słabościom i nauczyć się funkcjonowania i pracy w ramach sekcji lekkiej piechoty" - informuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt "Wakacje z WOT" to wyjście naprzeciw potrzebom pełnoletnich uczniów czy studentów, którzy aktualnie mają przerwę w nauce. To standardowe szkolenie, jakie prowadzą WOT a nie letni wypoczynek. "Na zakończenie szkolenia, ochotnicy będą musieli zdać egzamin z pętli taktycznej, który pozwoli zweryfikować, czy kandydaci przyswoili wiedzę. Oczywiście "szesnastka" to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową. Tym razem żołnierze złożą przysięgę w Lesznie 2. września. Następnie trafią na dalsze szkolenie do swoich macierzystych batalionów" - dodaje rzeczniczka.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 2500 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie oraz lubuskie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro