Reklama
Reklama

Zmiana przepisów miała ograniczyć "wyścigi słoni". Ciężarówki wciąż się wyprzedzają blokując ruch

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Nasz Czytelnik spotkał się z taką sytuacją na A2.

- Może nie jestem na bieżąco, ale o ile się nie mylę, od 1 lipca ciężarówki nie mogą się wyprzedzać na autostradach i ekspresówkach. A tu proszę, 15 sierpnia, autostrada A2. Kierowca tej ciężarówki wyprzedzał trzy inne ciężarówki blokując ruch dla osobówek na dobrych kilka minut. Czy ktoś to w ogóle kontroluje? - dopytuje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Rzeczywiście, 1 lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Zgodnie z nimi, kierowca pojazdu o masie powyżej 3,5 tony nie może wyprzedzać innego pojazdu na autostradzie i drodze ekspresowej posiadającej po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Wyprzedzanie jest dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy wyprzedzany pojazd porusza się trasą zdecydowanie wolniej.

Kierowcy ciężarówek, którzy nie stosują się do tego przepisu, muszą się liczyć z konsekwencjami. Grozi bowiem za to mandat w w wysokości 1000 złotych. Jeśli kierowca popełni taki czyn kolejny raz - zapłaci dwa razy tyle.

Zmianę wprowadzono, by poprawić bezpieczeństwo na trasach szybkiego ruchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
35.23 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro