Reklama

"Iskry Niepodległej" przyjadą do Poznania

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Tu rozpoczną swoją wakacyjną podróż po Wielkopolsce.

"Iskry Niepodległej" to mobilne widowisko edukacyjne Biura "Niepodległa" popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników.

"Odwiedzając wystawę, można poznać historię również osób, które swoje życie związały z Wielkopolską m.in. Jan Czochralski, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Henryk Zygalski. matematyk i kryptolog, wynalazca koncepcji płacht Zygalskiego, dzięki którym wraz Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, Alina Szapocznikow wybitna graficzka i rzeźbiarka czy Kazimierz Nowak, który przebył samotnie kontynent afrykański w latach 30.XX w. pokonując około 40 tys. km" - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa".

Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Jak przekazano, mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski prezentowana jest w sposób interesujący również dla najmłodszych odbiorców.

"Przedsięwzięcie łączy najlepsze doświadczenie i wiedzę "Niepodległej" i każdy niezależnie od wieku, zainteresowań czy miejsca zamieszkania może stać się iskrą niepodległej i tworzyć nową historię naszego kraju" - dodaje Wojciech Kirejczyk

Projekt "Iskry Niepodległej" powstał dzięki współpracy Biura "Niepodległa" i polskich producentów z różnych branż. Docelowo w 2023 r. multimedialne widowisko zobaczą mieszkańcy około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Swoją podróż wakacyjną w Wielkopolsce rozpocznie od Poznania, przez Oborniki, Chodzież i zakończy w Koninie.

Jak informuje Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w Poznaniu wystawa stanie na parkingu przed Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII. Pokazy będą odbywać się od 18-20 sierpnia. W czasie pokazów multimedialnych obowiązuje promocja, każdy z uczestników będzie mógł kupić bilet do Muzeum w cenie 1 zł.

Wszystkie szczegóły dotyczące wystawy znajdziemy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro